Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Odeszła wielka osoba. Wanda Półtawska - współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarka - nie żyje

Wanda Półtawska - wybitna polska lekarka, wielka obrończyni życia poczętego, profesor nauk medycznych i działaczka społeczna, była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück, współpracowniczka i przyjaciółka św. Jana Pawła II - zmarła w wieku niemal 102 lat. Wiadomość o jej śmierci przekazał rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. Kilka miesięcy temu prof. Półtawska została Laureatką Nagrody "Człowieka 30-lecia Gazety Polskiej".

Wanda Półtawska
Wanda Półtawska
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Była harcerką przed i w czasie II wojny światowej. Kiedy miała 15 lat, została drużynową. Po wybuchu wojny, wraz z grupą harcerek, angażowała się w działalność konspiracyjną. W 1941 roku została aresztowana przez Gestapo i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie stała się ofiarą pseudomedycznych eksperymentów.

Po wojnie Półtawska kontynuowała swoją edukację. Ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskała specjalizację i doktorat z psychiatrii. Pracowała w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Krakowie i była wykładowcą medycyny pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1967 roku zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, którego kierownikiem była przez 33 lata.

W trakcie swojej kariery naukowej Półtawska prowadziła wiele badań, w tym dzieci oświęcimskich – osób, które jako dzieci trafiły do obozów koncentracyjnych. Znana jest również z badań Karola Kota, mordercy znanego jako „Wampir z Krakowa”. 

Wanda Półtawska była bliską przyjaciółką św. Jana Pawła II, była obecna przy jego śmierci. W 1962 roku, kiedy Półtawska cierpiała na chorobę nowotworową, Karol Wojtyła, ówczesny arcybiskup, napisał list do włoskiego zakonnika Ojca Pio z prośbą o modlitwę o jej uleczenie.

Była bardzo aktywna społecznie. W latach 90. zaangażowała się w kampanię na rzecz umieszczenia tablicy upamiętniającej Polki, więźniarki Ravensbrück i ofiary niemieckich lekarzy. Półtawska była również autorką kilku publikacji z zakresu pedagogiki i przez 10 lat była radną Krakowa. Zasłynęła też jako gorliwa obrończyni życia dzieci nienarodzonych.

Wanda Półtawska była niezwykłą kobietą, której życie było poświęcone służbie innym. Jej wkład w medycynę, edukację i społeczeństwo jest nieoceniony. Jej śmierć to wielka strata dla Polski i świata.

 



Źródło: niezalezna.pl

wg