Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Nowy rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Ks. dr hab. Robert Tyrała został wybrany przez Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na stanowisko rektora tej uczelni – poinformowało biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Autor:

Zgodnie ze statutem uczelni nowo wybrany rektor mianował nowych prorektorów: ks. dr. hab. Antoniego Świerczka, ks. prof. Tomasza Rozkruta i dr hab. Małgorzatę Dudę.

Kadencja nowego rektora i prorektorów rozpocznie się 1 września 2020 r.

Ks. dr hab. Robert Tyrała, dotychczasowy prorektor ds. studenckich i dydaktyki, jest od 2016 r. profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Od 2019 r. kieruje tam Katedrą Historii Liturgii.

Doktorat z teologii na Wydziale Teologicznym ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie obronił w roku 2000. Habilitował się w dziedzinie nauk humanistycznych na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w roku 2010. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w latach 2005-2019 był kierownikiem Katedry Muzyki Religijnej. Ukończył także podyplomowe studia w zakresie chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W latach 2006-2008 był przewodniczącym Międzyuczelnianej Komisji Akademii Muzycznej w Krakowie i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie dla stworzenia kierunku muzyka kościelna, a po jego utworzeniu do 2016 r. był dyrektorem Międzuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie. Jest redaktorem naczelnym czasopisma "Pro Musica Sacra" wydawanego przez ten instytut.

W latach 2005-2020 był przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Tyrała jest konsultorem Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej i członkiem Zespołu ds. Transmisji Telewizyjnych.

W 2015 r. został wyróżniony Nagrodą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego "Srebrna piszczałka" za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W 2017 r. uhonorowany został Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2018 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane