Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl powiedział, że zmiana w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozwoli na lepsze zagospodarowanie aktywów, w tym przypadku nieruchomości, które są w gestii państwa. Na koniec tego roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.
Nowelizacja ma umożliwić pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Projekt nowelizacji ustawy o KZN został przyjęty we wtorek przez rząd.
"Zależy nam na tym, żeby ta ustawa (o KZN - red.) po skierowaniu do Sejmu została jak najszybciej przeprowadzona przez proces legislacyjny i żebyśmy z tych gruntów, które są w dyspozycji spółek, mogli jeszcze w tym roku skorzystać na cele mieszkaniowe, na cele realizacji programu Mieszkanie plus"
- powiedział Kwieciński.
"Decyzja Rady Ministrów umożliwi nam nie tylko usprawnienie samych procesów związanych z realizacją programu Mieszkanie plus, ale przede wszystkim pomoże nam w dostępie do gruntów, nieruchomości, które są w dyspozycji wielu spółek Skarbu Państwa"
- dodał.
Minister poinformował, że zmiany pozwolą też, na to, żeby KZN mógł tworzyć specjalne spółki z innymi podmiotami niż tylko samorządy, w celu realizacji projektów mieszkaniowych. Zaznaczył jednocześnie, że będą to podmioty kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne.
Powiedział też, że na koniec tego roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.
Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl powiedział, że zmiana w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozwoli na lepsze zagospodarowanie aktywów, w tym przypadku nieruchomości, które są w gestii państwa.
"Chodzi o nieruchomości, które posiadają różne podmioty prawne, szczególnie spółki skarbu Państwa, które mogą być wykorzystane na rzecz budownictwa mieszkaniowego"
- wyjaśnił Jerzy Kwieciński.
"Nie ukrywamy, że myślimy o nieruchomościach KOWR-u i Agencji Mienia Wojskowego. Analiza, którą wcześniej przeprowadziliśmy mówi, że są tam tereny, które mogą być wykorzystane na budownictwo mieszkaniowe"
- dodał minister.
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń wskazał, że zmieniono ramy programu, aby budować w sposób skuteczny i na odpowiednią skalę.
"Dzisiaj mogę powiedzieć, że to co mamy, to jest ok. 500 mieszkań, które już oddaliśmy. 1000 w tej chwili budujemy 15 tys. mieszkań To są mieszkania po decyzjach inwestycyjnych, czyli mają pełne finansowanie"
- mówił wiceminister.
"Kolejne 15 tys. mieszkań oczekuje na decyzje TFI, a ok. 27 tys. mieszkań złożymy w pierwszej połowie tego roku do realizacji, a po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości jesteśmy w stanie dołożyć w drugiej połowie roku lokalizacje na ok 60 tys. mieszkań"
- dodał.