10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nowy dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Zapowiada "nowe spojrzenie" na placówkę

Ks. prof. Andrzej Witko został mianowany przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego nowym dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie – poinformowała Joanna Adamik z biura prasowego metropolity.

Jeden z budynków Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej 21
Jeden z budynków Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej 21
By Pawel Swiegoda (Paberu) - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6630357

Dotychczasowy dyrektor tej placówki ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, który funkcję tę pełnił przez prawie 26 lat (od listopada 1992 r.), w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego dla księży oraz z powodu stanu zdrowia przeszedł na emeryturę.

Ks. prof. Andrzej Witko jest kierownikiem Katedry Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

- Zależy mi na nowym spojrzeniu na Muzeum Archidiecezjalne, na otwarciu nowych możliwości

 – powiedział PAP ks. prof. Witko. Przypomniał, że Muzeum ma cztery oddziały: przy ul. Kanoniczej 19, Kanoniczej 21, w Centrum Jana Pawła II, gdzie przygotowywana jest ekspozycja poświęcona papieżowi i dom Karola Wojtyły przy ul. Tynieckiej 10.

- Tegorocznym priorytetem jest uruchomienie w Centrum Jana Pawła II nowej wystawy z racji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Mocnym akordem powinna być także duża wystawa odnosząca się do spuścizny religijno-patriotycznej przygotowywana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą na niej pokazywane obiekty ze skarbów całej archidiecezji

 – mówił ks. prof. Witko.

Muzeum Archidiecezjalne zajmuje się prezentacją dawnej i współczesnej sztuki sakralnej oraz promocją twórczości współczesnych artystów, dla których inspiracją jest religia.

Jedną z kilku ekspozycji stałych muzeum jest wystawa "Kanonicza Karola Wojtyły". Przyszły papież mieszkał w kamienicy przy Kanoniczej 19 po skończeniu studiów doktorskich w latach 1952 – 1958, a w sąsiednim budynku pod numerem 21 po otrzymaniu sakry biskupiej od 1958 do 1967. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądał zajmowany przez niego pokój i jego wyposażenie. Eksponowane są także pamiątki: rękopisy, pióra wieczne, pierwsze narty, toga profesorska ks. Karola Wojtyły, sutanna biskupia i kardynalska.

Muzeum organizuje także wystawy czasowe oraz wystawy okolicznościowe jak choćby ekspozycje z okazji: kanonizacji królowej Jadwigi, milenium biskupstwa krakowskiego, 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II czy 100-lecia śmierci św. brata Alberta – Adama Chmielowskiego.

Historia Muzeum Archidiecezjalnego nie była łatwa. Zostało powołane przez kard. Jana Puzynę w 1906 r., ale z różnych przyczyn m.in. wybuchu dwóch światowych wojen, braku wystarczających środków finansowych, rozproszeniu eksponatów, przejęciu przez państwo budynków należących do Kościoła krakowskiego przez kilkadziesiąt lat nie funkcjonowało.

Do idei powołania muzeum wrócił w latach 70-tych XX w. ówczesny metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła, wyznaczając na miejsce jego funkcjonowania opuszczony po 1950 roku klasztor oo. Augustianów na Kazimierzu. Do otwarcia placówki nie doszło, bo w 1989 oo. Augustianie powrócili do swojego dawnego klasztoru, a wszystkie obiekty muzealne przeniesiono po raz kolejny - częściowo do kurii przy ul. Franciszkańskiej, a częściowo do pomieszczeń magazynowych przy katedrze wawelskiej.

Po 1989 r. kamienice przy ul. Kanoniczej zostały zwrócone Kapitule Katedralnej, a kard. Franciszek Macharski zdecydował, że tam będzie siedziba Muzeum Archidiecezjalnego. Jego współtwórcą i pierwszym dyrektorem został w 1992 r. ks. Józef Nowobilski, który zajął się odrestaurowanie budynków i przygotowaniem ekspozycji.

Muzeum zostało otwarte 5 maja 1994 r. W 2005 r. placówka ta otrzymała imię kardynała Karola Wojtyły. Od samego początku działalności muzeum, funkcjonuje przy nim pracownia konserwatorska, która zajmuje się nie tylko obiektami należącymi do Muzeum Archidiecezjalnego, ale świadczy usługi konserwatorskie dla całej Archidiecezji Krakowskiej.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Muzeum Archidiecezjalne #Kraków #Andrzej Witko

redakcja