"Masowy charakter naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej, jego wystąpienie w szczególnym czasie świątecznym, ocena aktywności rosyjskiego samolotu na Bałtyku, a także fakt, że do podobnych zdarzeń dochodziło w ostatnim czasie na Litwie, może wskazywać, że była to prowokacja pod przykryciem działania przemytniczego"
– oceniło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wydarzenia, do których doszło w nocy z 24 na 25 grudnia.
Chodzi o dziesiątki balonów wysłanych z terytorium Białorusi, którego wleciały do Polski. Według ustaleń Telewizji Republika, takich obiektów było około 60.
Minęły dwa dni od rozpoczęcia poszukiwań obiektów. Jak ustalił dzisiaj portal Niezalezna.pl, dotychczas zabezpieczono 17 balonów.
- 13 w województwie podlaskim
- 4 w województwie lubelskim.
"W 10 przypadkach czynności realizuje Policja. W 7 - czynności realizuje Straż Graniczna"
– przekazała nam kom. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.
O miejsce znalezienia obiektów w województwie podlaskim zapytaliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Oficer prasowy mł. asp. Konrad Karwacki, przekazał nam 5 lokalizacji.
- Boguszewo - pow. moniecki
- Goniądz - pow. moniecki
- Stary Rogożyn - pow. augustowski
- Zaborowo - pow. grajewski
- Łozowo - pow. sokólski
"Możliwe, że inne służby mają pozostałe informacje"
– powiedział.
Co z pozostałymi balonami? Sprawę będziemy monitorować.