Jak poinformowała oficer prasowa tyskiej policji asp. szt. Barbara Kołodziejczyk, na niewybuch natrafiono w poniedziałek przed południem podczas prac ziemnych związanych z wymianą rur doprowadzających gaz.
Niewybuch znajdował się w bliskim sąsiedztwie zabudowań i stanowił zagrożenie dla mieszkańców – stąd decyzja o ewakuacji kilkunastu osób z kilku budynków. Ewakuowani udali się do rodzin i znajomych, nie było potrzeby udostępniania dla nich pomieszczeń przez samorząd.
Służby kryzysowe zdecydowały też o czasowym zamknięciu fragmentu ulicy Myśliwskiej w Tychach w okolicach numerów 47-51. Nieprzejezdny jest odcinek od wpisanego na listę zabytków kościoła pw. Ducha św. do ulicy Borowej. Do czasu przyjazdu saperów miejsce znaleziska zabezpieczają policjanci z tyskiej komendy.
Standardowo tego typu niewybuchy są neutralizowane przez patrole saperskie najdalej w ciągu trzech dni od zgłoszenia. Służby kryzysowe wskazują jednak, że pocisk znaleziony w Tychach powinien zostać unieszkodliwiony szybciej.