\"Niepodległa jest dla wszystkich\" - to hasło dostępnego od dziś w internecie spotu społecznego promującego obchody 100-lecia niepodległości Polski. Film zrealizowano na zlecenie Biura Programu \"Niepodległa\". \"Każdy z nas może inaczej świętować niepodległość\" - podkreślają autorzy projektu.
W spocie wystąpili beneficjenci programu dotacyjnego "Niepodległa", m.in. muzyk i pedagog Jan Kania z zespołem "Krzaki i Pniaki", śpiewaczki z Koła Gospodyń Wiejskich w Łęgu Przedmiejskim, muzycy z zespołu Capella Milanoviensis, druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce, wioślarki AZS AWF Warszawa, czy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia.
W trwającym 35 sekund spocie osoby z całej Polski zajmujące się przygotowaniem Święta Niepodległości zostały zapytane, "dlaczego to robią".
- To jest po prostu impuls do życia; dla ludzi, których kochamy; to jest tradycja; dla Polski; dla rodziny, i dla siebie, i dla wszystkich
- tak odpowiadali uczestnicy nagrania.
Biuro Programu "Niepodległa" przekonuje, że to, jak świętujemy "jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju nie jest istotne, bo niepodległa... jest dla wszystkich. I każdy z nas jest jej częścią! Każdy z nas tworzy ją na co dzień".
- Każdy z nas może inaczej świętować niepodległość – każdego dnia lub tylko 11 listopada, z najbliższymi, albo z nieznajomymi, biorąc udział w oficjalnych uroczystościach, albo organizując własne lub po prostu... 11 listopada wywieszając flagę państwową
- podkreśliło Biuro.
Jak podało Biuro Programu "Niepodległa" podczas kręcenia spotu odwiedzono m.in. Fabrykę Sztuki i Stare Kino w Milanówku, Gałki Rusinowskie, Małe Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie, Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie, Dąbrówkę, Warszawę i Zwoleń.
100. rocznica odzyskania niepodległości Polski przypada w 2018 roku. Zadania mające na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości będą realizowanie w latach 2017-2021.