Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Niedziela Miłosierdzia w Łagiewnikach. "Jesteśmy zobowiązani, by nawzajem okazywać sobie miłosierdzie"

Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby sobie nawzajem miłosierdzie okazywać - mówił w niedzielę podczas święta Miłosierdzia Bożego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Do sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach przybyli pielgrzymi z Polski i wielu innych krajów.

Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek Jędraszewski
fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska; flickr.com/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe/Domena Publiczna

Zwracając się do wiernych arcybiskup mówił, że wszyscy powinniśmy "uwierzyć w Chrystusa zmartwychwstałego i w konsekwencji uwierzyć w Boże miłosierdzie", w to, że Chrystus jest "najwyższym i ostatecznym pośrednikiem, naszym rzecznikiem u Ojca".

- Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby sobie nawzajem miłosierdzie okazywać

 – mówił metropolita krakowski. "Zdając sobie sprawę z ogromu łask, że życie otrzymaliśmy od Ojca bogatego w miłosierdzie, musimy kochać każdego innego człowieka, który także Bożego Miłosierdzia dostąpił" - podkreślił abp Jędraszewski.

Dodał, że uwierzyć w Boże Miłosierdzie to także zrozumieć i uznać swoją grzeszność i umieć z pokorą i ufnością ją wyznać.

Przytaczając słowa z "Dzienniczka" św. siostry Faustyny "jestem kroplą wobec fali zła" abp Jędraszewski mówił, że powinniśmy uwierzyć, że z mocą i miłością Jezusa "kropla może zmienić całe morze".

- Mamy wierzyć, że nasze, wydawałoby się mało znaczące gesty, nasza ufna modlitwa, nasze w cichości znoszone cierpienie mogą, jeśli są złączone z Chrystusem przyczynić się do przemiany tego świata i do jego zbawienia

– powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał także inne słowa z "Dzienniczka":

"Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje".

"Kiedy to się stanie nie wiemy, ale trzeba na to działanie Bożej Iskry być otwartym i ten błogosławiony płomień Bożej miłości miłosiernej przekazywać całemu światu" – powiedział arcybiskup.

Niedziela Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium upływa pod hasłem "Miłosierdzie źródłem wolności". Nawiązuje ono do stulecia odzyskania niepodległości, które Polacy będą świętować w tym roku.

Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę wieczorem nabożeństwem "Droga Miłosierdzia" przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi m.in. z Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA, Kanady a także z tak odległych od Polski krajów jak Argentyna, Chiny, Filipiny, Gwatemala, Indie, Korea i Liban. W głównej mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym uczestniczyło – jak poinformowała PAP rzeczniczka sanktuarium Małgorzata Pabis - ponad 50 tys. osób.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona w kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego od 2000 r. W tym roku upływa 80. rocznica śmierci s. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia oraz 150. rocznica posługi Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#abp Marek Jędraszewski #Niedziela Miłosierdzia #Łagiewniki #Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

redakcja