Głosowanie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt było ostatecznym dowodem na to, że koalicji nie ma. Kłopoty pojawiły się przed wyborami prezydenckimi. Od kilku miesięcy toczyła się gra podważania najważniejszej części koalicji - Prawa i Sprawiedliwości. To brak lojalności - mówił w programie "W punkt" Katarzyny Gójskiej poseł PiS Marek Suski. Jak dodał, koalicja dziś jest tylko formalna.
W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy partii, w tym: prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o „zdecydowanych rozstrzygnięciach”. Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje „w stosownym czasie”. Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkał się także z liderem Solidarnej Polski, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, a we wtorek z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem.
Pytany w programie "W punkt" Katarzyny Gójskiej o trwające negocjacje, poseł PiS Marek Suski stwierdził, że póki co, uczestnicy spotkań nie ogłaszają szczegółów.
Sytuacja jest poważna, choć wierzę, że uda się ją pozytywnie zakończyć. Będzie porozumienie, będą znane jego warunki
- powiedział.
Suski potwierdził, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas poniedziałkowych rozmów dał liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze konkretny termin odpowiedzi w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i udziału w koalicji jego ugrupowania.
"Takie ramy czasowe oczywiście są, ale jak znam życie, jeżeli negocjacje idą dobrze, a coś jeszcze jest niedogadane, to można je przesunąć. Ja jestem dobrej myśli"
- powiedział Suski.
"Wydaje mi się, że troszkę (negocjacje) posunęły się do przodu" - dodał.
Polityk PiS podkreślał, że dotychczasowe rozmowy o rekonstrukcji rządu nie przynosiły rezultatu, a ostatecznym "wypowiedzeniem koalicji" było głosowanie Solidarnej Polski przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS.
Kłopoty pojawiły się przed wyborami prezydenckimi. Na przykład Jarosław Gowin mówił, że nie można ich przeprowadzić (...) To nie jest zaskoczenie. Od kilku miesięcy toczyła się gra podważania najważniejszej części koalicji - Prawa i Sprawiedliwości
- wykazywał Suski.
Późniejsze działania: niechęć do popierania ustaw, głosowanie przeciwko "piątce dla zwierząt", sprawiły, że sytuacja jest taka, iż koalicji nie ma. Formalnie jest, ale rzeczywiście jej nie ma
- dodał.
#WPunkt | @mareksuski (@pisorgpl): Rzeczywiście można powiedzieć, że to był ostateczny dowód na to, że koalicji już nie ma.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 (@RepublikaTV) September 22, 2020
Poseł PiS ocenił, że z obecnych negocjacji "coś dobrego wyniknie". "Jeżeli trwają rozmowy wiele godzin to znaczy, że jest jakieś zbliżenie stanowisk. Jest wola rozmawiania" - stwierdził Suski.
Podkreślił również, że "jeżeli byśmy poszli na wybory bez większości, to z całą pewnością na naszych listach nasi mniejsi koalicjanci się nie znajdą".
- Weszli na listach PiS. Bez nas w Sejmie by się nie znaleźli.
Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.