Premier Mateusz Morawiecki wręczył nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego Antoniemu Liberze. Nazwisko laureata ogłoszono podczas odbywającego się w Warszawie kongresu „Polska Wielki Projekt”. "Pan Antoniiw życiu literackim, w swojej twórczości zawsze hołdował zasadzie, że o wiele bardziej warto płynąć pod prąd niż głównym nurtem" - powiedział premier.
"Wysoko duch mój mierzył". Ten krótki wers może służyć za motyw przewodni życia, tych wartości, którym hołduje nasz dzisiejszy laureat, ale również patron tej nagrody Lecha Kaczyński
- powiedział podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Antoniemu Liberze premier Mateusz Morawiecki.
Jak wykazywał Morawiecki, o Antonim Liberze można "mówić Lechem Kaczyńskim i można też o Lechu Kaczyńskim mówić Antonim Liberą".
Lech Kaczyński mówił, że musimy zerwać ze wszystkimi pozostałościami sprzed 1980 roku. Zaś pan Antoni bardzo szybko, bo już w 1992,93 roku, kiedy zabierał się za pisanie książki Madame, mówił, że to komuniści wraz z oswojonym salonem III Rzeczypospolitej kontynuują tą ciemną moc tamtych lat 90.
- zaznaczył.
Premier dodał, że jest bardzo wdzięczny pisarzowi za to, że "zawsze, wbrew głównemu nurtowi, przechowywał te wartości, te prawdy, że kierował się najszczytniejszymi celami, nawet kiedy wydawały się nieosiągalne".
Podobnie jak Lech Kaczyński w życiu politycznym i społecznym, tak pan Antoni w życiu literackim, w swojej twórczości zawsze hołdował właśnie tej zasadzie, że o wiele bardziej warto płynąć pod prąd, niż głównym nurtem
- podkreślił.
Premier @MorawieckiM wręcza nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego Antoniemu Liberze. Nazwisko laureata ogłoszono podczas odbywającego się w Warszawie kongresu „Polska Wielki Projekt” #wieszwięcej pic.twitter.com/AryE7qxTzQ
— TVP Info ?? (@tvp_info) 19 maja 2018
Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest corocznie twórcom kultury z okazji kolejnych edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.
Antoni Libera to prozaik, eseista, tłumacz, reżyser teatralny. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przez samego pisarza nazywany jego ambasadorem w Europie Wschodniej. Przetłumaczył wszystkie sztuki teatralne Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów, wierszy. Spod jego ręki wyszły także przekłady Szekspirowskiego "Makbeta", "Salome" Oscara Wilde'a, tragedii Sofoklesa, poezji Hoelderlina. Tłumaczył także libretta operowe, m.in. "Czarną maskę" i "Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego.