Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Nad czym obradowali biskupi na Zebraniu Plenarnym KEP? Przed Kościołem w Polsce ważne wyzwania

Przygotowanie do przyszłorocznej beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, kwestia ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy, zmiany w statucie Fundacji Świętego Józefa – to główne tematy 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które wraz z rekolekcjami biskupów, zakończyło się w czwartek na Jasnej Górze.

Obradami biskupów kierował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański. Na zakończenie rekolekcji Mszy Świętej w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński. W Eucharystii wziął również udział abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Reklama

W komunikacie wydanym po zakończeniu obrad napisano, że w związku z prośbą, by św. Jan Paweł II został ogłoszony doktorem Kościoła i współpatronem Europy, biskupi podkreślają, że w tradycji Kościoła katolickiego przyznanie tytułu doktora Kościoła stanowi wskazanie specyficznego charyzmatu, którego Duch Święty udzielił konkretnej osobie dla dobra całego Kościoła.

„'Eminentia doctrinae', czyli szczególne znaczenie nauczania dla dobra Kościoła – ze względu na jego zakres, głębię, znaczenie dla poszukiwań naukowych i na konkretne wybory życiowe ludzi – stanowi ewidentny element oceny dorobku intelektualnego Karola Wojtyły jako biskupa, kardynała i papieża. Uwieńczeniem tego jest całe jego nauczanie przedstawiające prawdę o relacji między Bogiem a człowiekiem w świetle doktryny o Bożym Miłosierdziu”

– czytamy w komunikacie.

Uczestnicy 385. Zebrania Plenarnego KEP zachęcili do odpowiedniego duchowego przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana  Wyszyńskiego, która odbędzie się w Warszawie w niedzielę 7 czerwca 2020 roku.

„Powinno się ono odbywać w każdej diecezji i parafii. W ramach tego przygotowania należy przybliżać osobę Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i całemu narodowi”

– czytamy.

Biskupi przyjęli zmiany w statucie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, która jest dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Poszerzyli skład Rady Fundacji i potwierdzili wybrany poprzednio zarząd.

W komunikacie zachęcono również do dobrego przygotowania się do Bożego Narodzenia, poprzez uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych, w Roratach oraz przedświątecznej spowiedzi.

Reklama