Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Muzea w Niemczech (każde!) mają dzieła zagrabione podczas wojny. Przyznała to minister z... Niemiec

Niemiecka minister stanu do spraw kultury Monika Gruetters powiedziała w wywiadzie dla \"Sueddeutsche Zeitung\", że Niemcy mają moralny obowiązek poszukiwać w swoich muzeach dzieł sztuki zrabowanych przez III Rzeszę. Do krajów, które najbardziej ucierpiały wskutek prowadzonej systematycznie przez niemieckie władze okupacyjne polityki rabowania dzieł sztuki, należy Polska.

Grabież dóbr kultury przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, zdjęcie ilustracyjne
Grabież dóbr kultury przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, zdjęcie ilustracyjne
Wikimedia Commons/Bundesarchiv, Bild 101I-729-0003-13 / Linke / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de

- Niemcy uważają, że są moralnie zobowiązane do wyjaśnienia tej sprawy. Popieram to, gdyż za każdym zrabowanym dziełem sztuki kryją się losy konkretnej ofiary - powiedziała Gruetters. Jak dodała, jako polityk musi wykazywać się dużą wrażliwością. - Na pierwszym miejscu znajdują się żydowskie ofiary i ich krewni - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, w tym celu rząd powołał Niemiecki Ośrodek Strat Dóbr Kultury i trzykrotnie zwiększył środki na badania mające ustalić pochodzenie dzieł sztuki, co do których istnieją podejrzenia, że mogły zostać odebrane prawowitym właścicielom.

- Żadne muzeum w Niemczech nie może powiedzieć, że nie ma środków na badanie pochodzenia swoich eksponatów - podkreśliła Gruetters.

Do krajów, które najbardziej ucierpiały wskutek prowadzonej systematycznie przez niemieckie władze okupacyjne polityki rabowania dzieł sztuki, należy Polska. W minionych latach Niemcy zwróciły Polsce zaledwie kilka skradzionych dzieł sztuki.

W 2014 roku ówczesny niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier przekazał przedstawicielom Polski obraz "Schody pałacowe" weneckiego malarza Francesco Guardiego, skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie podczas hitlerowskiej okupacji. Płótno znajdowało się w Staatsgalerie w Stuttgarcie.

W 2015 roku władze Bawarii oddały Polsce zrabowaną przez Niemców średniowieczną księgę liturgiczną - Pontyfikał Płocki, przechowywany w Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #dzieła sztuki #Monika Gruetters

redakcja