Zależy nam, aby ustawa wprowadzająca zerowy podatek PIT dla osób do 26. roku życia zaczęła obowiązywać 1 sierpnia - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. - Jeżeli wyborcy po raz kolejny nam zaufają, chcemy w następnej kadencji robić jeszcze więcej dla młodych pracowników i przedsiębiorców - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak mówił, w ocenie MF, "jest to dość duża ulga, de facto tzw. trzynastka. Jak ktoś zarabia pensję minimalną, 2200 zł brutto, to zostanie mu w portfelu 1600 zł". "To bardzo rewolucyjna zmiana" - dodał.
Jak stwierdził Nowak, każda uprawniona osoba będzie mogła złożyć do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie i po 1 sierpnia dostawać pensję bez potrąconego podatku. Jeżeli tego nie zrobi, będzie mogła sobie wszystko odliczyć w rozliczeniu rocznym - dodał wiceminister.
Nowak przypomniał, że przepisy obejmują wszystkie umowy o pracę i umowy zlecenia.
Cieszymy się, bo zależy nam na młodych. Wydaje nam się, że to pozwoli nie tyle zrealizować wasze wszystkie marzenia, ale na pewno je przyspieszy
- stwierdził.
Program #BezPITdlaMłodych już od 1 sierpnia! pic.twitter.com/TBWgnAWgqp
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 25 czerwca 2019
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wierzy, że rządowe programy doprowadzą do tego, ze duża część ludzi, którzy wyjechali z Polski, zdecyduje się do niej wrócić.
Jedno z głównych zadań, jakie sobie postawiliśmy przed rządem parę lat temu, to żeby nie dochodziło już do kolejnego upływu, ubytku krwi, który szczególnie jest bolesny dla całego państwa, narodu, społeczeństwa, jeżeli dotyczy młodego pokolenia
- powiedział premier podczas spotkania z młodymi #BezPITdlaMłodych.
Jak mówił, od wejścia Polski do Unii Europejskiej, "mniej lub bardziej na trwałe, na stałe wyjechało ponad 1,5 mln ludzi".
Może mniej na trwałe, bo cały czas jeszcze wierzę, że nasze programy, które będziemy wdrażać - a rozpędzamy się z nimi - doprowadzą do tego, że duża część z nich zdecyduje się wrócić
- podkreślił.
Szef rządu zaznaczył, że rząd musi dbać o to, "żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, publicznego, edukacji, kultury, żeby ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe, realizacji karier zawodowych w życiu gospodarczym".
I temu służy pewnego rodzaju logika finansowo-fiskalno-rozwojowo-biznesowo-gospodarczo-społeczna. Czyli logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność was ludzi młodych, żeby tu pozostać, żeby nabierać pierwsze doświadczenia w pierwszych firmach, do których zostaniecie przyjęci lub samemu wykupować tę rzeczywistość gospodarczą, czyli podjąć się działalności gospodarczej, być kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą
- tłumaczył premier
Z programu #BezPITdlaMłodych skorzysta 2 mln młodych! pic.twitter.com/S4yksWCL1o
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 25 czerwca 2019
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Chcemy, aby młodzi ludzie zostawali w Polsce - zdobywali tu doświadczenie, znajdowali pracę, zakładali rodziny. #BezPITdlaMłodych #NowaPiątkaPiS
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 25 czerwca 2019
Jeżeli wyborcy po raz kolejny nam zaufają, chcemy w następnej kadencji robić jeszcze więcej dla młodych pracowników i przedsiębiorców
- zapowiedział premier.
Chcemy co najmniej dwukrotnie podnieść nieruszaną od kilkunastu lat kwotę kosztów uzyskania przychodów z 1335 zł
- zaznaczył szef rządu.
Jak podkreślił szef rządu, zwracając się do młodych ludzi zebranych w KPRM, niższe opodatkowanie dzisiejsi 26-latkowie będą też mieć "w życiu dorosłym". "W życiu dorosłym obniżamy podatek PIT. Pierwszy raz od dawna obniżamy podatek PIT o 1 pkt proc. (...) z 18 na 17 proc." - tłumaczył premier.
Dodał, że tak naprawdę obniżka będzie większa. Jak mówił, "łatwo policzyć, że ona też przyczyni się, de facto, do spadku opodatkowania, szczególnie dla tych najmniej zarabiających osób".
"Wydobywamy Polskę z głębokiej zapaści", a jak "sprawy idą we właściwym kierunku, za 2-4 lata nadzieja na lepszą przyszłość może być większa" - mówił premier.
Mówiąc o programie Mieszkanie+, szef rządu stwierdził, że jest to program "skomplikowany", ale "kilkadziesiąt tys. mieszkań w różnej fazie zaawansowania budów w tym roku będzie widocznych". Jak ocenił, kilkadziesiąt tys. w stosunku do 150 tys. oddawanych rocznie w całym kraju mieszkań "to już nie jest nic". "Kula śniegowa idzie we właściwym kierunku" - dodał.
Według Morawieckiego, "Mieszkanie+ w 2020-2021 r. będzie już poważnym impulsem skłaniającym developerów i spółdzielnie do obniżania cen i zwiększenia skłonności młodych ludzi do pozostania w kraju".