Kardynał Zenon Grocholewski był erudytą, autorem wybitnych prac naukowych, człowiekiem wielkiej wiary i wielkiego intelektu - napisał na Twitterze wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Informację o śmierci hierarchy przekazała dzisiaj rano Konferencja Episkopatu Polski.
Kard. Zenon Grocholewski zmarł w Rzymie w wieku 80 lat. W latach 1982–1999 był sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, a następnie w latach 1999–2015 prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza 550 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.
"Z głębokim żalem żegnam Kardynała Zenona Grocholewskiego, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, erudytę, autora wybitnych prac naukowych, człowieka wielkiej wiary i wielkiego intelektu. Jego bliskim składam wyrazy współczucia" - napisał dzisiaj na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Z głębokim żalem żegnam Kardynała Zenona Grocholewskiego, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, erudytę, autora wybitnych prac naukowych, człowieka wielkiej wiary i wielkiego intelektu. Jego bliskim składam wyrazy współczucia.
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) July 17, 2020
W sobotę 18 lipca o godzinie 11. w bazylice Świętego Piotra odbędzie się msza żałobna po śmierci kardynała Grocholewskiego. Liturgię odprawi wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri, obecny będzie też papież Franciszek.
W depeszy kondolencyjnej Franciszek napisał: "Wspominam z wdzięcznością zasłużoną pracę, jaką wykonał jako wykładowca prawa kanonicznego na papieskich uniwersytetach Gregoriańskim i Laterańskim, a także, jako autor licznych publikacji naukowych".