Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa udaje się jutro z czterodniową wizytą do Jordanii, w ramach której odwiedzi m.in. obozy dla uchodźców Zaatari i Azraq. Wizyta - jak poinformowała Beata Kempa - ma na celu rozpoznanie zakresu potrzeb w regionie.
Poza wizytą w obozach minister ds. pomocy humanitarnej spotka się także z ambasadorem UE w Jordanii Andrea Fontaną, dyrektorem biura UNICEF w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Geertem Cappelaerem, reprezentującym UNICEF w Jordanii Robertem Jenkinsem oraz ministrem ds. planowania i współpracy międzynarodowej Jordanii Imadem Fakhourym.
Beata Kempa w rozmowie z PAP podkreśliła, że jej wizyta w obozach dla uchodźców związana jest z rozpoznaniem zakresu potrzeb w regionie, od którego będzie zależała ewentualna dalsza pomoc humanitarna polskiego rządu w Jordanii.
Minister podkreśliła, że polski rząd angażuje się w pomoc w regionie m.in. poprzez przekazanie ok. 2 mln zł na program realizowany przez UNICEF, w wyniku którego zakupiona zostanie odzież dla dzieci.
Teraz w Jordanii jest taki okres, kiedy znacznie spadają temperatury i trzeba tym ludziom pomóc przez dostarczenie odzieży czy koców. Wiemy, że jest też bardzo dużo innych potrzeb i będziemy na ten temat rozmawiać m.in. z ministrem Fakhourym, przedstawicielami organizacji pomocy czy ambasadorem UE w Jordanii – powiedziała.
Beata Kempa podkreśliła, że istotne jest również rozpoznanie w zakresie ewentualnej pomocy medycznej, dlatego w polskiej delegacji znajdą się również lekarze, którzy pomogą w zabezpieczeniu medycznym obozów oraz we wskazaniu ewentualnych możliwości pomocy polskiego rządu w tym zakresie.
Mam nadzieję na dobre rozmowy i na to, że to rozpoznanie będzie dla nas pomocne przy planowaniu pomocy humanitarnej w tym bardzo ważnym regionie po to, żeby odciążyć Jordańczyków, i, co najważniejsze, żeby ci ludzie nie musieli podejmować decyzji o wyemigrowaniu do krajów południa Europy – zaznaczyła.
Minister ds. pomocy humanitarnej podkreśliła, że rząd w przyszłości zamierza współpracować nie tylko z UNICEF-em, ale także z innymi organizacjami pomagającymi na miejscu, w tym m.in. z Pomocą Kościołowi w Potrzebie i Caritasem.