10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Maciej Kożuszek o algorytmach w mediach społecznościowych: "Stawiamy wiele na szali"

Algorytmy w mediach społecznościowych często podpowiadają nam, jakie wiadomości "chcielibyśmy" czytać. - Jeżeli w tej chwili wszystkie interakcje są kontrolowane przez ustalone algorytmy, mówię o interakcjach publicznych, prywatnych i politycznych, to naprawdę stawiamy wiele na szali - mówił podczas konferencji "Cyber Free Speech Summit Warsaw 2021" Maciej Kożuszek, publicysta Gazety Polskiej i Telewizji Republika.

Maciej Kożuszek
Maciej Kożuszek

"Cyber Free Speech Summit Warsaw 2021" to konferencja poświęcona problemowi ograniczania wolności słowa oraz poglądów - w szczególności konserwatywnych.  Konferencja jest forum debaty międzynarodowego gremium ludzi świata nauki oraz mediów, którzy analizują istniejące zagrożenia dla wolności słowa i sposoby walki z nimi. Konferencję zorganizowały media Strefy Wolnego Słowa we współpracy z grupą w Parlamencie Europejskim – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, EKR.

Podczas konferencji sporo mówiono o algorytmach, które wyznaczają to, jakie wiadomości otrzymujemy w największych mediach społecznościowych. 

Do algorytmów odniósł się też Maciej Kożuszek, publicysta Gazety Polskiej i Telewizji Republika. - Jeżeli w tej chwili wszystkie interakcje są kontrolowane przez ustalone algorytmy, mówię o interakcjach publicznych, prywatnych i politycznych, to naprawdę stawiamy wiele na szali - powiedział. 

Gość konferencji 

"Kiedy pracowałem z młodymi ludźmi w Polsce, widziałem straszne rzeczy, jakich dopuszczają się w mediach społecznościowych. Na przykład ludzie prowadzą tam zbiórki pieniędzy, żeby kupić alkohol, ale jeżeli nie ma to związku z supremacją białych czy rasizmem, to media społecznościowe nie eliminują tego rodzaju patologicznych zachowań"

- Jeżeli chodzi o wartości konserwatywne, tradycyjne, to tylko wtedy słyszymy deklaracje o "bezpiecznej przestrzeni"

- dodał, wskazując na cenzurę social mediów w tym zakresie.

Jak dodał redaktor Michał Rachoń, algorytmy wyznaczają granicę tego, co możemy napisać i powiedzieć w mediach społecznościowych. - Kiedy usłyszałem po raz pierwszy opinię, że jesteśmy w przededniu panowania nowego totalitaryzmu, uznałem to za przesadę, ale czy tak jest naprawdę? Może to nie jest przesada? - zastanawiał się.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Cyber Free Speech Summit Warsaw 2021 #Maciej Kożuszek

albicla.com@michalkowalczyk