Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Liczne atrakcje na 100-lecie niepodległości

Widowisko świetlne o odzyskaniu niepodległości, zwiedzanie niedostępnych zakamarków historycznego gmachu Sejmu Śląskiego czy Bal Niepodległej – tak 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowane w woj. śląskim.

Niepodległa
Niepodległa
facebook. com/@Niepodległa

Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości

- podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Organizowane przez niego obchody pod nazwą "W bieli i czerwieni" rozpoczną się już 10 listopada przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego.

Będzie m.in. czołg Leopard, stacja naprowadzania rakiet, wyrzutnia na podwoziu gąsienicowym, armata przeciwlotnicza i laboratorium chemiczne na kołach. Swój sprzęt zaprezentuje też specjalna Jednostka Wojskowa Agat z Gliwic.

O godz. 17 Gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości.

Wieczorem chętni będą mogli w murach urzędu spędzić Noc Niepodległości. Od przewodników dowiedzą się, ile waży kandelabr w westybulu, gdzie pracował wojewoda Grażyński, ile sztabek złota jest w skarbcu oraz jakie filmy kręcono w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Będzie też można obejrzeć oryginalny akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, podpisany 16 lipca 1922 r. w Katowicach, który jest jednym z najcenniejszych dokumentów przechowywanych w zasobie katowickiego Archiwum Państwowego.

11 listopada w archikatedrze katowickiej odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Nie zabraknie defilady służb mundurowych i sprzętu wojskowego. Z placu Sejmu Śląskiego przemaszeruje także 3 Pułk Ułanów Śląskich.

Z kolei marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa 11 listopada zaprasza na Stadion Śląski. Oprócz wystawy militariów, pokazów laserowych oraz występów artystycznych i konkursów z nagrodami będzie można także zasiąść na trybunie Śląskiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wieczorny koncert rapera Miuosha oraz widowiskowy pokaz laserów.

W Częstochowie w piątek, 9 listopada, punktualnie o godz. 11.11 uczennice i uczniowie częstochowskich szkół wspólnie zaśpiewają hymn narodowy. Z pomysłem pod hasłem "Wszyscy śpiewamy Hymn!" wyszła Młodzieżowa Rada Miasta. Także 9 listopada pod Pomnikiem Orląt Lwowskich młodzież z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa zaprezentuje montaż słowno-muzyczny oraz przypomni historyczną rolę Lwowa w 1918 r.

Główne uroczystości miejskie odbędą się w Częstochowie w niedzielę 11 listopada. W Archikatedrze Świętej Rodziny odprawiona zostanie uroczysta "Msza święta za Niepodległą" pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Zaplanowano też Częstochowski Bieg Niepodległości oraz pokaz multimedialny, któremu będzie towarzyszyć apel pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie jest też prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu "Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie".

Natomiast 9 listopada w Ośrodku Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich odbędzie się Bal Niepodległej. To finał działań kulturalnych realizowanych w Piekarach Śląskich oraz gminie Bobrowniki przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Na przestrzeni ostatnich miesięcy w dwóch miejscowościach zrealizowano warsztaty artystyczne, m.in.: muralowe, filmowe czy muzyczne. Podczas wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Wiek Niepodległości", pieśń patriotyczna oraz pamiętniki historii mówionej powstałe podczas warsztatów.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Bal Niepodległej #Stulecie odzyskania Niepodległości #11 listopada #woj. śląskie

redakcja