Leszek Mazur nowym szefem KRS - tak zdecydowali dziś w głosowaniu tajnym członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Jego kontrkandydatem była Teresa Kurcyusz-Furmanik. Dziś Rada wybierze również zastępców przewodniczącego oraz osoby wchodzące w skład prezydium.
W głosowaniu wzięło udział 23 członków Rady, przy czym oddano 21 głosów ważnych. 16 członków poparło kandydaturę sędziego Leszka Mazura, a 5 - Teresy Kurcyusz-Furmanik.
- Jest to dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej jest to dla mnie obowiązek. Postaram się na miarę możliwości, obowiązki związane z pełnieniem funkcji przewodniczącego KRS wykonać jak najlepiej. Cieszę się, że KRS rozpoczyna efektywne działania
- mówił tuż po wyborze Leszek Mazur.
Wybór nowego przewodniczącego poprzedziły wątpliwości dotyczące procedury głosowania na kandydatów.
- Głosujemy za jednym kandydatem, mając na liście dwoje kandydatów. Każdy ma jeden głos. Karta, na której będzie oddanych więcej głosów, będzie nieważna
- wyjaśniał sędzia Wiesław Johann. Zwrócił na pewną wadliwość wydanych kart do głosowania.
Przypomniano praktykę głosowań w KRS, w której głosuje się "za" jednym kandydatem, a "przeciw" innym kandydatom. Zdecydowano o reasumpcji głosowania - wydano nowe, poprawione karty do głosowania wraz z instrukcją.
Liczeniem głosów zajęła się komisja skrutacyjna w składzie: sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki oraz sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku, Joanna Rafalska-Michałowicz.
Członkowie KRS - zgodnie z przyjętym porządkiem obrad - wybiorą dziś również dwóch wiceprzewodniczących oraz trzy osoby wchodzące w skład prezydium Rady.
Kandydaturę Teresy Kurcyusz-Furmanik, sędzi WSA w Gliwicach zgłosił dziś przedstawiciel Prezydenta RP w KRS, Wiesław Johann. Leszek Mazur, sędzia SO w Częstochowie został zaproponowany jako kandydat na przewodniczącego przez sędziego Macieja Miterę.
Leszek Mazur na co dzień, od 2004 r. orzeka w VI Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Częstochowie. Jest sędzią od 1993 r. W przeszłości orzekał w Wydziale Karnym częstochowskiego sądu, a także w Wydziale Ksiąg Wieczystych SR w Myszkowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1986 r. ukończył studia z wyróżnieniem. Jest dwukrotnym laureatem nagrody "Primus Inter Pares".
Dziś Krajowa Rada Sądownictwa zebrała się po raz pierwszy od wyboru na początku marca przez Sejm RP 15 sędziów-nowych członków KRS. Jeszcze tego samego dnia - I prezes SN Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Jednak zgodnie z przepisem ustawy o KRS, to do niej - jako I prezes SN - należało zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego. Według ustawy o KRS, posiedzenie w takiej sytuacji zwołuje bowiem "Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego".13 kwietnia Gersdorf poinformowała, że zwołała posiedzenie KRS na 27 kwietnia.