W miniony długi weekend, mianowicie od środy do niedzieli w Polsce utonęło 21 osób. Najwięcej, bo aż 9 osób tylko w niedzielę, gdzie mieliśmy do czynienia z bardzo słoneczną pogodą, co w naturalny sposób przyczyniło się do tłumnego korzystania z wypoczynku nad wodą. Informację przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.
Rzecznik KGP przekazał, że w miniony długi weekend nad bezpieczeństwem jak zawsze czuwali policyjni wodniacy, zwłaszcza w tych miejscach, które są mocno oblegane przez osoby wypoczywające nad wodą.
"Nie zawsze zachowaliśmy się odpowiedzialnie podczas tego wypoczynku, zapominając i bagatelizując podstawowe zasady bezpieczeństwa, co niestety przełożyło się na tych 21 rodzinnych tragedii"
- podkreślił inspektor.
"Jak pokazują statystyki, do utonięć dochodzi zazwyczaj na skutek nie stosowania się do zasad bezpieczeństwa, a więc m.in. korzystania z kąpielisk niestrzeżonych, w których kąpiel jest zabroniona, nie korzystania ze środków ochrony osobistej tzw. kapoków podczas używania różnego rodzaju sprzętów wodnych czy sprawowania niewłaściwej opieki nad dziećmi podczas przebywania nad wodą"
- tłumaczył.
Podczas długiego weekendu 16-19 czerwca 2022 roku, strażacy interweniowali 6109 razy, w tym 102 razy na akwenach🚒🔥🏊♀️⛵@MSWiA_GOV_PL pic.twitter.com/eBoPfEYm5e
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) June 20, 2022
Wskazał, że w wielu przypadkach połączenie brawury, przeceniania swoich umiejętności pływackich i alkoholu kończy się tragedią.
"Mając na uwadze konieczność wzmocnienia prewencyjnego przekazu dotyczącego bezpieczeństwa nad wodą razem z reprezentantkami Polski w kajakarstwie - medalistkami Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, a więc Justyną Iskrzycką, Karoliną Nają, Anną Puławską i Heleną Wiśniewską przygotowaliśmy specjalne spoty informacyjno-edukacyjne"
- zaznaczył.
"W jednym z nich wzięła udział również Marta Walczykiewicz - medalistka olimpijska z Rio de Janeiro. Przygotowane spoty poruszają zagadnienia związane ze sprawowaniem właściwej opieki nad dziećmi podczas wypoczynku nad wodą, nie wchodzenia do wody po użyciu alkoholu oraz do miejsc niesprawdzonych i w których obowiązuje zakaz kąpieli, a także przypominają o konieczności używania tzw. kapoków podczas korzystania ze sprzętów wodnych. Polskie kajakarki, które swoim niewątpliwym autorytetem przyczyniają się do promocji właściwych postaw, udowadniają, że oprócz sportowych emocji, których nam dostarczają, również ważne sprawy społeczne nie są im obce"
- dodał rzecznik KGP.