Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do TSUE wniosek o przeprowadzenie kontroli prawidłowości udziału Marka Safjana w składzie orzekającym ws. polskich przepisów umożliwiających wstrzymanie wydania dziecka za granicę - poinformowała Prokuratura Krajowa.
W ocenie Prokuratora Generalnego publiczne wypowiedzi sędziego Marka Safjana prezentujące jego negatywny stosunek do zmian w wymiarze sprawiedliwości, a nawet funkcjonowania w Polsce demokracji, wywołują uzasadnione wątpliwości co do bezstronności sędziego w tej sprawie
- przekazała PK informując o uzasadnieniu tego wniosku.
Chodzi o sprawę zainicjowaną pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE skierowanymi przez warszawski sąd apelacyjny na kanwie sprawy przekazania dwójki dzieci do Irlandii i odnoszącymi się do zgodności przepisów polskiego Kodeksu postępowania cywilnego z unormowaniami europejskimi.
Jak zaznaczyła w związku z tym Prokuratura - sędzia Safjan "ma ocenić rozwiązania prawne umożliwiające m.in. PG wystąpienie do sądu z żądaniem wstrzymania z mocy prawa wykonania prawomocnego postanowienia w przedmiocie odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, a przebywającej na terytorium Polski".
Dotychczas w publicznych wypowiedziach sędzia Marek Safjan wskazywał, że będąc aktywnym uczestnikiem debaty publicznej dotyczącej zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, wyłączał się jako sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE z orzekania w sprawach dotyczących Polski, czego jednak tym razem nie zrobił
- zaznaczyła PK.
Ponadto w swoim wniosku Ziobro wskazał, że choć druga kadencja sędziego Safjana jako sędziego TSUE zakończyła się 6 października 2021 r., to komitet opiniujący kandydatów na nowych sędziów Trybunału - tzw. Komitet 255 - nie zatwierdził kandydata na sędziego zgłoszonego przez stronę polską, który ma zastąpić sędziego Safjana.
Motywy tej decyzji są nieznane, bowiem działania komitetu są nietransparentne - przesłuchania odbywają się za zamkniętymi drzwiami, a opinie o kandydatach nie są upubliczniane. W opinii Zbigniewa Ziobro okoliczności te uzasadniają przekonanie, że działania Komitetu 255 są zamierzone i mają na celu bezterminowe przedłużanie kadencji sędziego Safjana, który wielokrotnie publicznie negatywnie wypowiadał się o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości
- przekazała PK. Dodała, że zgodnie z prawem UE sędzia Safjan będzie orzekał do czasu wyboru jego następcy.
Jak zaznaczono w tym kontekście Ziobro we wniosku podniósł, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w szeregu wyroków wypowiadał się w kwestii znaczenia upływu kadencji dla spełniania prawa do rozpoznania sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą. "Z opartego na dorobku ETPC orzecznictwa TSUE wynika, że nieprawidłowy skład sądu stanowi bezwzględną przeszkodę procesową, skutkującą nieważnością postępowania. Stąd również wniosek PG o kontrolę prawidłowości udziału w składzie sędziego Marka Safjana" - poinformowano.
Minister sprawiedliwości i PG Zbigniew Ziobro komentował na początku lutego, że jeszcze niedawno "w sytuacji, kiedy kobieta i dziecko były przedmiotem znęcania i maltretowania, prześladowania, różnych form opresji i matka ratowała się powrotem do ojczyzny, do Polski wraz z dzieckiem, te dzieci były z automatu matkom Polkom odbierane i oddawane w ręce obcokrajowców ojców, często wbrew ewidentnym faktom". Jego zdaniem UE eskaluje swoje żądania wobec naszego kraju. "Tym razem wyciąga swoje brudne łapska - jeśli chodzi o ich intencje - po polskie dzieci" - mówił.