Wydarzenie rozpoczęła po godz. 17.30 modlitwa na wadowickim rynku: odczytywano intencje kierowane do Jana Pawła II.
Jak zapowiadał w ostatnim tygodniu miejscowy magistrat, ok. godz. 18.00 ma tam rozpocząć się widowisko artystyczne „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci”.
Według zapowiedzi program koncertu wypełnią tradycyjne pieśni i piosenki religijne, związane z papieżem, m.in. „Matko, która nas znasz”, „Czarna Madonna”, czy „Abba, Ojcze”. Zapowiedziano udział wykonawców: Janusza Radka, Edyty Górniak, Mateusza Ziółki, Alicji Węgorzewskiej, Olgi Szomańskiej, Haliny Mlynkovej, Magdy Anioł, Łukasza Zagrobelnego i Małej Armii Janosika.
Transmisję koncertu ma prowadzić pierwszy program Telewizji Polskiej. Przewidziano możliwość, by widzowie mogli śpiewać z artystami; teksty pieśni i piosenek mają być wyświetlane na telebimach na rynku oraz na ekranach telewizorów.
Upamiętnienie rocznicy ma zwieńczyć o godzinie 20. uroczysta msza św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Wydarzenie organizują wspólnie samorząd Wadowic, tamtejsze Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz bazylika Ofiarowania NMP, a także Telewizja Polska i Polskie Radio.
Jak sygnalizował w ostatnią środę europoseł PiS Tomasz Poręba, w koncercie zaplanowano uczestnictwo m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Swoją obecność zapowiedziała też marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym spędził dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury wraz z ojcem wyjechał do Krakowa. W jego rodzinnym domu mieści się obecnie muzeum.