Łączmy osobiste i narodowe drogi krzyżowe z drogą krzyżową Chrystusa. Wtedy ewangelizacja będzie miała moc przekształcania umysłów i serc - powiedział bp Piotr Jarecki podczas liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek w archikatedrze warszawskiej.
Centralnym punktem liturgii Wielkiego Piątku, w której uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, była adoracja krzyża. W modlitwie w archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, wzięli także udział biskupi pomocniczy: Piotr Jarecki, który przewodniczył liturgii, Rafał Markowski i Michał Janocha.
W homilii bp Jarecki powiedział, że Jezus Chrystus podjął mękę i drogę krzyżową nie dla siebie, ale dla każdego człowieka, ponieważ "przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie pokonał szatana, grzech i śmierć jednając nas z Bogiem Ojcem".
Zaznaczył, że do drogi krzyżowej Chrystusa powinniśmy "dołączyć osobistą drogę krzyżową, drogę krzyżową Kościoła, naszej ojczyzny - Polski i w końcu drogę krzyżową świata, błagając Zbawiciela, aby było w nich jak najwięcej cech drogi krzyżowej Chrystusa".
"Modlimy się, abyśmy bardziej wierzyli w moc łaski Jezusa niż na własne siły; abyśmy bezgranicznie ufali Bogu w każdy okolicznościach życia, zwłaszcza tych najtrudniejszych tak jak Jezus, który podczas modlitwy w Ogrójcu wyznał: +Ojcze, niech się stanie Twoja wola+"
- powiedział bp Jarecki.
"Kontemplując mękę Zbawiciela modlimy się, aby na naszych drogach krzyżowych było jak najwięcej przebaczenia; aby nasza wierność Jezusowi, wierność ojczyzny i świata nigdy nie były pokonane przez jakikolwiek lęk" - powiedział hierarcha.
"Modlimy się o wierność Bogu do końca - tę wierność, której wyrazem były słowa Jezusa: +Ojcze w Twoje ręce oddaję ducha mego+. Modlimy się także, abyśmy w relacji z Bogiem byli autentyczni, abyśmy potrafili powiedzieć Mu to, co wyraził Jezus w Ogrójcu pocąc się krwią, że czujemy się za słabi, że niczego nie rozumiemy"
- dodał biskup.
Zaznaczył, że na miarę życia w jedności z Chrystusem "ewangelizacja będzie miała moc przekształcania umysłów i serc stając się pomocą w nawracaniu ziemi na drogę autentycznego chrześcijańskiego życia".
Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiono do symbolicznego Grobu Pańskiego, który swoim wystrojem ukazuje Kalwarię z lotu ptaka. W centrum jest wizerunek krzyżowanego Zbawiciela, nad którym jest napis: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy".
Zgodnie z tradycją, w archidiecezji warszawskiej wieczorem odbywa się Centralna Droga Krzyżowa ulicami stolicy.