Arcybiskup Tadeusz Wojda uroczyście poświęcił kościół, któremu patronuje św. Jadwiga Królowa. To pierwsza poświęcona przez niego świątynia od czasu, kiedy rozpoczął posługę jako metropolita białostocki.
W homilii abp Wojda wyjaśniał, że konsekracja oznacza poświęcenie Panu Bogu wzniesionej budowli, który staje się kościołem. Podkreślał, że słowo „kościół” ma podwójne znaczenie: oznacza kościół jako budynek, ale i Kościół jako wspólnotę Chrystusa „zbudowany nie z tych cegieł, które widzimy, ale z cegieł żywych, z serc ludzkich, wtedy staje się Kościołem żywym”.
Metropolita wyraził wdzięczność tym wszystkim, którzy przez ponad 30 lat wspierali budowę i wystrój świątyni swoimi ofiarami i modlitwą.
Najpiękniejszy kościół to ten, który wzrasta razem ze wspólnotą, w którym każdy czuje się jak we własnym domu
– mówił.
Nawiązując do czytań liturgicznych wyjaśniał, że od teraz parafianie „nie są już obcymi i przychodniami, ale współobywatelami świętych i domownikami Boga”, gdyż mają świątynię.
Bóg was tu powołuje i wzywa, by słuchać Jego słów. Dziękujemy dziś Bogu za to, że będziemy go mogli tu spotykać i wychwalić, karmić się jego ciałem i krwią i uświęcać sakramentami. Niech nasze serca staną się świątynią!
– zaapelował duchowny.
Kościół to ten, który się nieustannie gromadzi w imię Jezusa Chrystusa, który oparty jest na Jego fundamencie. Stąd Kościół jest wspólnotą wiary, nadziei i miłości, wspólnotą oddaną kontemplacji, ale jednocześnie aktywną w działaniu, wspólnotą która dalej jest posłana do świata, bo jest nieustannie w drodze
– podkreślał abp Wojda.
W dalszej części liturgii metropolita poświęcił i okadził ołtarz oraz ściany kościoła, a po komunii św. poświęcił i erygował Drogę Krzyżową.
Parafię pw. św. Jadwigi Królowej powołał do życia dekretem erekcyjnym z 7 lutego 1984 r. administrator apostolski archidiecezji w Białymstoku, bp Edward Kisiel. Pierwsze zabiegi o pozyskanie placu i budowę kościoła poczynił proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli, ks. Stefan Girstun. Na przygotowanym gruncie prace budowlane rozpoczął pierwszy proboszcz, ks. Stanisław Wojno. W dniu 12 lipca 1984 r. bp Kisiel poświęcił plac pod budowę świątyni.
Po śmierci ks. Wojno w 1994 r. budowę prowadził kolejny proboszcz, ks. Andrzej Gniedziejko, a od 2005 r. – ks. Kazimierz Fiedorowicz. Wnętrze świątyni z rzeźbami Jerzego Grygorczuka zaprojektował Wincenty Kućma, zaś witraże projektu Jerzego Skąpskiego powstały w pracowni Macieja Szwagierczyka w Krakowie. W 2008 r. zamontowano 57-głosowe organy firmy „Walcker”.