Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał gminy, aby sprawdziły procedury na wypadek poważnej awarii w oczyszczalniach ścieków. Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska poinformowała, że od przyszłego roku mają też zostać przeprowadzone kontrole oczyszczalni w całej Polsce.
Jak podała rzeczniczka GIOŚ, bezpośrednim powodem wezwania gmin do sprawdzenia procedur była sierpniowa awaria kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie.
Na wniosek Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Wojewódzkie Inspektoraty skierowały do gmin informacje o konieczności sprawdzenia procedur na wypadek poważnej awarii.
- poinformowała.
Sprawdzenie przez gminy procedur „jest wezwaniem do uporządkowania wszystkich kwestii związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska”.
Liczymy na to, że gminy, które są organami nadzorującymi dla oczyszczalni gminnych, na przykładzie fatalnych dla środowiska skutków awarii w MPWiK w Warszawie i doprowadzenia do katastrofy ekologicznej w Wiśle, potraktują priorytetowo wezwanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
- podkreśliła Borowska.
W przyszłym roku mają się ponadto odbyć kontrole oczyszczalni w całej Polsce.
Kilka dni po awarii w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zarządzeniem skierowanym do Wód Polskich zlecił kontrole instalacji ściekowych w całym kraju. Instalacje mają być sprawdzone pod względem funkcjonowania systemów zabezpieczających, a także pod kątem pozwoleń wodnoprawnych.
Rzeczniczka GIOŚ podkreśliła, że w przypadku oczyszczalni ścieków w pozwoleniu wodnoprawnym są określone „substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska, których występowanie determinuje konieczność zastosowania procedur poważnej awarii”.