Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował niedawno, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależnie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień. W grupie "18 z WUM-u" mieli znaleźć się m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Krzysztof Materna oraz Wiktor Zborowski. Zaszczepił się nawet były premier Leszek Miller.
Dziś o tej sytuacji na konferencji prasowej miał mówić prof. Zbigniew Gaciong - rektor WUM. Nie był jednak zbyt rozmowny: unikał odpowiedzi na wiele pytań, a na koniec przyznał dopiero, że szczepienie celebrytów nie jest "powodem do zadowolenia" dla jego uczelni.
Wciąż nie wiadomo, jaki był klucz, którym wybierano celebrytów do akcji szczepień. Ma to wyjaśniać wewnętrzna komisja WUM.
Związki z TVN
Okazuje się, że prof. Zbigniew Gaciong, który jest rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to osoba blisko związana... z telewizją TVN. Jest wiceprzewodniczącym rady Fundacji TVN "Nie jesteś sam" - taką informację można znaleźć na stronie internetowej fundacji:
Oprócz tego, kilka lat temu media informowały, że prof. Gaciong był głównym konsultantem medycznym do serialu TVN "Lekarze". Współpraca rektora z telewizją TVN została także zauważona przez samych studentów.
"Zastanawialiśmy się czemu temat szczepień poza kolejką został tak łagodnie i oględnie potraktowany w noworocznych Faktach TVN, szczególnie że temat wydaje nam się bulwersujący" - napisano na facebookowej stronie "ZUM na WUM".
- Dziwi nas, że żaden z dziennikarzy nie dotarł do tego, że co najmniej jedno nazwisko na liście 18 z WUMu jest również bardzo ściśle związane ze wspomnianą stacją oraz że nigdzie nie padło, iż JM prof. Zbigniew Gaciong jest wiceprzewodniczącym Rady Fundacji TVN… To nie jest tania sensacja. Personel medyczny codziennie naraża życie, a my w bolesny sposób dowiadujemy się, że ideały, z którymi zaczynaliśmy studia, można wyrzucić do kosza, bo ważniejsze niż etyka lekarska jest celebryctwo, niż sprawiedliwość - władza, niż odpowiedzialność - własna wygoda
- dodali studenci.
W sieci pojawiła się też informacja o jeszcze jednej osobie związanej z WUM. Okazuje się, że od 21 października 2020 roku obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pełni Anna Łukasik. W 2015 roku, za rządów PO-PSL, była ona wiceministrem zdrowia.
Anna Łukasik, wiceminister zdrowia w rządzie PO-PSL, aktualnie dyrektor szpitala WUM. Szczepi celebrytów, zamiast medyków. pic.twitter.com/TOnsshNG4I
— Petros Tovmasyan (@PetrosTovmasyan) January 2, 2021
Z kolei w radzie uczelni WUM do 31 grudnia 2020 zasiadał... Marcin Matczak - profesor prawa znany z krytyki rządów Prawa i Sprawiedliwości.