Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Koniec bajek o marginalizacji! Szczerski punkt po punkcie wykazuje rosnący prestiż Polski

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwraca uwagę, że między bajki można włożyć lansowaną przez totalną opozycję teorię o rzekomej marginalizacji Polski na arenie międzynarodowej. Tymczasem Szczerski podkreśla, że ponadstandardowa aktywność prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 r. w systemie Narodów Zjednoczonych pokazuje rosnący prestiż Polski i naszą zdolność m.in. do efektywnego prowadzenia polityki klimatycznej.

Prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Jakub Szymczuk/KPRP

W styczniu 2018 r. Polska objęła dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W maju nasz kraj sprawował miesięczne rotacyjne przewodnictwo RB ONZ. w 2019 r. Szczerski poinformował, że Polska ponownie będzie przewodniczyła pracom Rady w sierpniu.

Prezydent uczestniczył w tym roku trzykrotnie w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu wziął udział w debacie otwartej na wysokim szczeblu na zaproszenie prezydencji Kazachstanu, później w maju, kiedy sam poprowadził taką debatę na temat przestrzegania praw międzynarodowego oraz we wrześniu, kiedy debatę prowadził prezydent USA Donald Trump. We wrześniu Andrzej Duda, jak co roku, wziął też udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Krzysztof Szczerski przypomniał, że prezydent odwiedził też siedzibę ONZ w Genewie oraz siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie, gdzie w Światowym Dniu Żywności wygłosił orędzie jako pierwszy polski prezydent.

Prezydent był też bardzo aktywny w czasie COP24. Rozpoczął wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem całą konferencję klimatyczną. W ostatnich dniach konferencji był również w Katowicach i do ostatniej chwili pracował nad konsensusem, który udało się tam uzyskać. Końcowy dokument, niezwykle szczegółowy, dotyczący realizacji polityki klimatycznej został przyjęty przez wszystkie państwa ONZ. To jest ogromny sukces dyplomacji polskiej i także prezydenta.
- mówi szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że „ostatni rok i ponadstandardowa aktywność prezydenta w systemie Narodów Zjednoczonych pokazuje rosnący prestiż Polski i naszą zdolność do efektywnego prowadzenia polityki klimatycznej”.

Organizując COP24 Polska wzięła na siebie, w stulecie odzyskania niepodległości, odpowiedzialność za wynegocjowanie porozumienia, które ma znaczenie historyczne i globalne. Nasz kraj wypełnił te obowiązki w sposób wzorowy. Porozumienie zostało zawarte i to jest trzeci po Kioto i po Paryżu kamień milowy w dyskusji o polityce klimatycznej.
- podkreślił Szczerski.

Przyjęty 16 grudnia przez strony szczytu klimatycznego COP24 dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki, to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

Porozumienie paryskie było pierwszą globalną umową klimatyczną, w której państwa zobowiązały się do działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni - a w razie możliwości 1,5 stopnia - powyżej średniej temperatur sprzed epoki przemysłowej.

Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Krzysztof Szczerski #Andrzej Duda #ONZ #cop24 #polityka

redakcja