Kino Hetman w Tykocinie będzie znów wyświetlać filmy. Trwa remont budynku kina zamkniętego w latach 90. XX w. Miejsce ma być nowym centrum kulturalnym miasteczka. Otwarcie kina zaplanowano na lato przyszłego roku.
Tykocin to miejsce licznych wycieczek Żydów z całego świata, którzy odwiedzają XVI-wieczną synagogę i tam się modlą. W Tykocinie przed wojną społeczność żydowska stanowiła znaczną część mieszkańców. Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 roku. Przestała pełnić funkcję świątyni w sierpniu 1941 roku, gdy w pobliskim Lesie Łopuchowskim Niemcy rozstrzelali niemal 2,5 tys. miejscowych Żydów.
Jak poinformował proboszcz tykocińskiej parafii ks. Jarosław Stefaniak, to właśnie budynek kina był miejscem spotkań społeczności żydowskiej.
Społeczność żydowska wystawiała sztuki w tym domu
- powiedział ksiądz i przypomniał, że historia kina zaczyna się w okresie międzywojennym.
Inicjatorem głównym powstania tej przestrzeni był miejscowy proboszcz ks. Bolesław Sadowski, który przebywał w Tykocinie w latach 1925-1935. Postanowił założyć tam tzw. Kasę Stefczyka oraz był tam też Dom dla Akcji Katolickiej
- wyjaśnił ksiądz.
Początek tego budynku datuje się gdzieś na koniec lat 20.oo i w tym czasie wybudowane zostało to kino, ono działało do wojny, a potem jak zostało to przejęte przez władzę ludową, to zrobiono tam magazyny GS i bank
- powiedział ksiądz Stefaniak. Dodał, że w kolejnych latach pomieszczenia niszczały, „bo nie było właściciela, który by to przejął, a całość została zwrócona parafii w latach 90. XX w.”
Ksiądz wyjaśnił, że w budynku kina odbywały się spotkania, zebrania, wystawiano sztuki teatralne, „bo teatr amatorski tutaj istnieje w Tykocinie od ponad 100 lat, no i poniekąd w jakimś sensie są plany reaktywacji tej przestrzeni dla tych artystów, którzy dzisiaj się akurat teatrem w Tykocinie zajmują, bo teatr nie zginął, istnieje” - mówił.
W opinii proboszcza cała inwestycja pochłonie półtora miliona złotych, razem z wyposażeniem w projektory i głośniki. Ksiądz powiedział, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaoferowało 320 tys. zł. na remont kina w tym roku, a w 2019 kolejne 300 tys. zł, pozostała część to środki własne.
Mam nadzieję, że w tym roku stan surowy zamkniemy, to jest taki cel tego roku do osiągnięcia. Jest to ambitny plan, ale możliwy do wypełnienia
- powiedział ksiądz.
Pierwsze filmy będą wyświetlone latem przyszłego roku.