Film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła” zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”, który w niedzielę późnym wieczorem zakończył się w Warszawie.
Drugie miejsce zajął film „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” w reż. Stanisława Markowskiego, a na trzecią nagrodą jury uhonorowało Arkadiusza Olszewskiego za film animowany „Ludobójstwo”.
Jury pod przewodnictwem Jerzego Zalewskiego (reżyser m.in. „Historii Roja”) wybrało laureatów spośród 16 produkcji, które zakwalifikowały się do konkursu. Ogłoszono również, że nagrodę ufundowaną przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę otrzyma Łukasz Bindek za film „Odebrano Nam całe dzieciństwo". Pozostałe produkcje otrzymały wyróżnienia.
przewodniczący jury Jerzy Zalewski
W imieniu wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawickiego statuetki wręczyła dyrektor biura, Anna Wójcik.
Anna Wójcik wręcza nagrodę Stanisławowi Markowskiemu - laureatowi 2 miejsca
Zwycięski dokument „Żołnierz Niezłomny Kościoła” przedstawia postać arcybiskupa Antoniego Baraniaka - bohaterskiego kapłana, który w latach 50., przez 27 miesięcy był poddawany licznym przesłuchaniom i torturom w więzieniu śledczym na Mokotowie. Będąc biskupem pomocniczym kard. Wyszyńskiego, nie ugiął się on pod presją tortur i nie złożył obciążających prymasa zeznań. Reżyserka rozmawiała z ostatnimi żyjącymi świadkami niezłomnego życia abp. Baraniaka i stworzyła niezwykle wzruszający film.
„Między piekłem a niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” to film dokumentalny, który choć odwołuje się do tragicznej przeszłości, porusza sprawy ponadczasowe, ważne zwłaszcza dla Polaków. Przywołuje apokalipsę Auschwitz poprzez obrazy i rysunki wspaniałego polskiego twórcy, scenografa Mariana Kołodzieja.
„Ludobójstwo” to dokumentalny film animowany przedstawiający najbardziej dramatyczne z wydarzeń, jakie dotknęły Naród Polski w okresie II wojny światowej. Film ma za zadanie przypomnieć i odkłamać wiedzę o gehennie, jaką przeżyli nasi rodzice i dziadkowie.
Nagrodzone podczas festiwalu filmy (również laureatów poprzednich edycji) można wypożyczyć w ramach Objazdowego Kina Niezależnego „OKNO” na pokazy specjalne.
Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” został powołany do życia w roku 2012 w ramach Kongresu Mediów Niezależnych. Zrodził się w czasie, gdy jakiekolwiek przejawy aktywności społecznej niezależnej od narracji lewicowo-liberalnej miały być zepchnięte z głównej sceny publicznej gdzieś na margines i stać się stygmatem naszej klęski dziejowej i ideowej. Dlatego pierwsze dwie edycje odbyły się w Ełku, a kolejne w Pszczynie. W tym roku festiwal trafił do Warszawy, a honorowym patronatem objął go wicepremier Mateusz Morawiecki. Również portal niezalezna.pl oraz Gazeta Polska i patronują temu ważnemu wydarzeniu.
W organizację Festiwalu „Okno” włączyły się: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Ruch Republikański oraz Stowarzyszenie RKW-RKW.
Źródło: niezalezna.pl
#kino #film #Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich #Warszawa #Festiwal Okno
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Krajkowska