Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Kim jest nowy przewodniczący KRS? Co wiemy o sędzim Leszku Mazurze

Dziś członkowie Krajowej Rady Sądownictwa w tajnym głosowaniu zdecydowali, że pracami Rady pokieruje sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, Leszek Mazur. W walce o fotel przewodniczącego pokonał on sędzię Teresę Kurcyusz-Furmanik. Leszek Mazur urząd sędziego piastuje od początku lat 90., a na co dzień orzeka w wydziale cywilnym częstochowskiego sądu.

Autor: redakcja

Większością głosów 16:5 sędzia Leszek Mazur został wybrany dziś na stanowisko nowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Jego kandydaturę na to miejsce zgłosił podczas dzisiejszego posiedzenia Rady sędzia Maciej Mitera (wybrany później na członka Prezydium i rzecznika prasowego KRS). 

Reklama

- Jest to dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej jest to dla mnie obowiązek. Postaram się na miarę możliwości, obowiązki związane z pełnieniem funkcji przewodniczącego KRS wykonać jak najlepiej. Cieszę się, że KRS rozpoczyna efektywne działania

- powiedział po wyborze sędzia Leszek Mazur. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Sędzia Leszek Mazur nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa

Leszek Mazur jest jednym z 15 sędziów-członków KRS wybranych 6 marca przez Sejm RP zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Znalazł się w gronie sędziów wskazanych do Rady przez Prawo i Sprawiedliwości, a jego kandydaturę na członka KRS zgłosiła Iwona Łyszczarz-Witecka, przewodnicząca II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Częstochowie. 

Leszek Mazur ma 56 lat. Żonaty, jest ojcem dwójki dorosłych już dzieci.

W 1986 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, w trakcie których był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dwukrotnym zdobywcą nagrody "Primus inter pares". Po studiach zatrudniony jako asystent w Katedrze Prawa Finansowego na macierzystym wydziale. W 1988 r. rozpoczął aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim we Wrocławiu, a rok później zdał egzamin sędziowski. Został zatrudniony w 1990 r. III Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Częstochowie, gdzie pracował najpierw jako asesor, a potem jako sędzia. 

Od 1994 do 2003 r. był przewodniczącym VI Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. W latach 2003-2004 był delegowany do Sądu Okręgowego w Częstochowie, gdzie od listopada 2004 r. jest sędzią VI Wydziału Cywilnego Odwoławczego. Przez 14 lat był wizytatorem przede wszystkim w sprawach ksiąg wieczystych i sprawach gospodarczych. Był także koordynatorem ds. obrotu zagranicznego.

Jako sędzia brał udział w organizacji ważnych wydarzeń, m.in. Konferencji Europejskich Rad Sądowniczych w Warszawie w 1997 r. oraz wspólnych wizyt studyjnych sędziów SA w Katowicach oraz Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji w latach 2008-2010. Odbywał staże w Londynie, Moguncji oraz Bonn.

"Wobec sędziego L. Mazura nie było nigdy prowadzone postępowanie dyscyplinarne ani wyjaśniające, nie udzielano mu wytyków. Kultura urzędowania nie budziła zastrzeżeń przełożonych. Nie formułowano wobec niego negatywnych ocen w protokołach lustracji i wizytacji.  W roku 1997 Krajowa Rada Sądownicza złożyła sędziemu L. Mazurowi pisemne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Konferencji Europejskich Rad Sądowniczych w Warszawie. Podobne podziękowania wpłynęły ze strony kierownictwa Sądu Apelacyjnego w Katowicach za udział we współpracy tego Sądu z Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji w latach 2008 - 2010"

- informował w piśmie przesłanym do Marszałka Sejmu sędzia Rafał Olszewski, prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie. 

Autor: redakcja

Źródło: orka.sejm.gov.pl, niezalezna.pl
Reklama