Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kilkanaście tysięcy pątników z całej Polski dotarło dziś na Jasną Górę. "Pielgrzymka jest fenomenem"

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów z różnych części kraju dotarło dziś na Jasną Górę. Na dwa dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do sanktuarium przybyło kilkanaście pieszych pielgrzymek, m.in. z Kalisza, Radomia i Rzeszowa.

pixabay.com/cC0/MBoguslaw

Prawie 6 tys. osób liczyła jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej, która dotarła na Jasną Górę po południu. Z jasnogórskiego Szczytu pątników witali ordynariusz radomski biskup Henryk Tomasik i biskup pomocniczy diecezji Piotr Turzyński.

- W tym roku w szczególny sposób dziękujemy za dar odzyskania wolności, ale także jest to zobowiązanie do tego, aby uczestniczyć w życiu Ojczyzny, a wielkim darem każdego człowieka jest jego osobowość, jego charakter, jego człowieczeństwo

- powiedział bp Tomasik.

Po południu pod jasnogórskim Szczytem pojawiła się jedna z najstarszych - 381. Piesza Pielgrzymka Kaliska. Pielgrzymi diecezji kaliskiej nie kończą wędrówki w Częstochowie - drogę do domu również pokonują pieszo. Kaliska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła w 1637 r. Jest jedyną pieszą pielgrzymką w kraju, która od początku istnienia nieprzerwanie przychodzi na Jasną Górę.

Już rano pod jasnogórskim Szczytem zameldowała się 27. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej, w której szło blisko tysiąc osób. Pielgrzymi pokonali trasę od 360 do 520 km, w ciągu od 11 do 17 dni. Do pieszych w tym roku dołączyły aż cztery grupy rowerowe z: Lęborka, Pelplina, Kościerzyny i Chojnic.

Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wędrowała na Jasną Górę pod hasłem „Z Maryją w Duchu Święty”. Najdłuższą trasę pokonali pielgrzymi z Pustkowa, którzy przez 20 dni przemierzyli 625 km.

Także dziś do Częstochowy dotarła 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w której wędrowało ponad 400 osób pod hasłem "Wolni w Chrystusie", nawiązującym do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na Jasnej Górze na pielgrzymów oczekiwał biskup diec. koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.

Blisko 600 osób zgromadziła 29. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej.

- Tak jak pewnie wszystkie pielgrzymki zmagaliśmy się z pogodą, było dosyć ciepło, czasami temperatura przekraczała 35 stopni, ale jakoś daliśmy sobie radę

 - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, kierownik pielgrzymki ks. Andrzej Falkowski.

- Pielgrzymka jest fenomenem dlatego, że dzisiejszy świat mówi, że liczy się wygoda, natomiast pielgrzymka to typowe wyrzeczenie. Jeżeli ktoś idzie na pielgrzymkę i myśli, że tutaj będzie łatwo i wygodnie, to na pewno tak nie będzie. A jednak jest coś, co pociąga młodych ludzi, myślę, że jest to atmosfera na pielgrzymce, świadomość, że tam ludzie stają się dla siebie zupełnie inni niż w takiej codzienności, tam odkrywa się brata i siostrę, odkrywa się bliźniego. I to nie są górnolotne słowa, ale tak jest naprawdę

- dodał kapłan.

Do Częstochowy dotarła też w poniedziałek 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej, w której wzięło udział 1,5 tys. osób. Całą drogę, zgodnie z wieloletnią tradycją, szedł pieszo biskup pomocniczy diecezji Edward Białogłowski. Biskup sosnowiecki diecezji Grzegorz Kaszak przywitał 1,5 tys. uczestników pielgrzymki sosnowieckiej. 2 tys. pątników przyszło z 37. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Kieleckiej, a blisko 800 w I Kolumnie 30. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej.

15 sierpnia przybywający do Częstochowy pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych na Jasnej Górze. Kolejne pielgrzymki przybędą przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

##PolskaPielgrzymuje #pielgrzymka #Jasna Góra

redakcja