Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Kapelan górników "Wujka" honorowym obywatelem Rudy Śląskiej

Ks. Henryk Bolczyk - w latach 1980-1981 kapelan górników katowickiej kopalni Wujek - będzie honorowym obywatelem Rudy Śląskiej, gdzie urodził się i spędził dzieciństwo. 81-letni kapłan odbierze wyróżnienie podczas czwartkowej sesji rudzkiej Rady Miasta.

Ks. dr Henryk Bolczyk
Ks. dr Henryk Bolczyk
youtube.com/oazalublin [screenshot]

Urodzony w Rudzie Śląskiej–Halembie w 1938 r. Henryk Bolczyk został księdzem archidiecezji katowickiej w 1962 r. Pracował najpierw w Świętochłowicach, później w Katowicach, Zebrzydowicach oraz Rybniku. W latach 80. został moderatorem krajowym, a później generalnym Ruchu Światło-Życie.

Od maja 1980 r. do 1992 r. był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Katowicach. Wówczas w jej granicach znajdowała się kopalnia Wujek. Jako proboszcz dwukrotnie prowadził rekolekcje dla górników i towarzyszył im w czasie strajku w pierwszych dniach stanu wojennego. Na prośbę górników odprawił w kopalni mszę św., odmawiał też ze strajkującymi różaniec, opanowując narastające wśród załogi emocje. 15 grudnia 1981 r. odmówił dyrekcji kopalni nakłonienia protestujących do natychmiastowego zakończenia strajku.

Po krwawej pacyfikacji Wujka 16 grudnia 1981 r., w której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących, organizował i odmawiał modlitwy pod krzyżem w miejscu zbrodni, wspomagał duchowo rodziny zabitych i rannych górników, pozyskiwał środki finansowe na pomoc dla rodzin. Zainicjował też budowę kościoła Ofiar Wujka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i wszedł w skład Komitetu Budowy Krzyża-Pomnika Kopalni Wujek, odsłoniętego i poświęconego 15 grudnia 1991 r.

Jako kapelan górników z Wujka ks. Bolczyk został uwieczniony w filmie Kazimierza Kutza "Śmierć jak kromka chleba". Wydarzenia okresu stanu wojennego opisał w wydanej w 2001 roku, a wznowionej przed ponad dwoma laty książce „Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza”.

Od 1968 roku był związany z Ruchem Żywego Kościoła, przekształconym w Ruch Światło-Życie. Od 1985 był moderatorem krajowym, od 1993 także moderatorem generalnym Ruchu oraz jednym z pomysłodawców i twórcą powstałej w 1989 roku Fundacji Światło-Życie. Był również postulatorem diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela ruchu oazowego.

Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Carlsbergu w Niemczech - w centralnym ośrodku oazowym, gdzie zmarł ks. Blachnicki. Włączył się w prace Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie. W 2010 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską z teologii.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Został również uhonorowany przez Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono Nagrodą "W imię człowieczeństwa" im. ks. biskupa Jana Chrapka (2005) oraz Medalem Solidarności KWK Wujek (2006).

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ks. Henryk Bolczyk #KWK Wujek

redakcja