Uchwalony przez amerykański kongres tzw. JUST Act (447 act) nie zawiera żadnych prawnych narzędzi, za pomocą których Polska mogłaby zostać zmuszona do zwrotu bezspadkowego mienia pożydowskiego, które przejął skarb państwa. "Ustawa Just Act - jako część wewnętrznej legislacji amerykańskiej - nie rodzi żadnych obowiązków dla innych państw i nie stanowi podstawy prawnej do wysuwania roszczeń prawnych w stosunku do mienia w Polsce, które zostało odebrane w czasach II wojny światowej" - mówił dziś szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Szef MSZ podczas swojego expose zwracał uwagę, że w opinii publicznej pojawiają się obawy związane z amerykańską ustawą Just Act i kwestią powojennej restytucji mienia.
"Należy wyraźne zaznaczyć, że ustawa ta jako część wewnętrznej legislacji amerykańskiej nie rodzi żadnych obowiązków dla innych państw, w szczególności nie stanowi podstawy prawnej do wysuwania roszczeń prawnych w stosunku do mienia w Polsce, które zostało odebrane przez nazistowskie Niemcy lub sowiecką Rosję w czasie II wojny światowej oraz przez władze komunistyczne po jej zakończeniu"
- oświadczył Czaputowicz.
[https://niezalezna.pl/225082-just-act-pod-ostra-krytyka-takze-w-usa-radykalni-zydzi-niezadowoleni-z-ustawy-podpisanej-przez-trumpa]"Potencjalne roszczenia osób uprawnionych, niezależnie od obywatelstwa, są rozpatrywane w postępowaniu sądowym lub administracyjnym zgodnie z regulacjami i procedurami przewidzianymi w polskim systemie prawnym, na zasadach ogólnych"
- dodał.