- Nigdy nie podpiszę samorządowej karty LGBT, ale to nie ma znaczenia z samorządowego punktu widzenia, bo chcę prezydentury pragmatycznej, a nie ideologicznej - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.
Patryk Jaki był pytany w Polsat News, czy myśli, żeby podpisać samorządową kartę LGBT. "Nie myślę i nigdy nie podpiszę" - odpowiedział Jaki.
"To jest tak, że po pierwsze mam w tej sprawie silne przekonania, jestem osobą o poglądach liberalno-konserwatywnych. To są moje silne poglądy. Jeżeli chodzi o gospodarkę - liberalne, jeżeli chodzi o obyczajowe (sprawy) - konserwatywne"
- mówił Jaki.
Jak zaznaczył, po drugie to jednak "nie ma znaczenia z samorządowego punktu widzenia". "Ja chcę prezydentury pragmatycznej, która skupi się na komunikacji i innych problemach, a nie ideologicznej" - zadeklarował.
Jaki wskazał, że obecnie odpowiada "za jedną z największych działek w polskim państwie". "Jestem zastępcą ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, odpowiadam m.in. za budżet, jeden z największych działowo, jedenastomiliardowy" - zaznaczył.
"Jedyna służba, w której nie zmieniło się kierownictwo po poprzednich władzach, to Służba Więzienna, którą ja nadzoruję. Ja tylko przyszedłem i pokazałem nowe impulsy, nowy kierunek. Dałem szansę różnym ludziom, którzy dzięki koteriom nie mogli awansować. Dokładnie to samo zrobiłem w Ministerstwie Sprawiedliwości (...) i tak samo może być w warszawskim ratuszu"
- powiedział Jaki.
We wtorek kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zadeklarował, że podpisze kartę LGBT+, która zakłada m.in. wsparcie dla osób mniejszości seksualnych i Parady Równości. "Zawsze deklarowałem i podtrzymuję moje zobowiązanie, że podpiszę samorządową kartę LGBT. Część jej postulatów ogłaszałem już wcześniej w moim programie (edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie Parady Równości, podpisanie Karty Różnorodności)" - napisał kandydat Koalicji Obywatelskiej na Twitterze.
Warszawską kartę LGBT+ podpisał w sierpniu kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy Jan Śpiewak.
Karta podpisana przez Śpiewaka zakłada m.in. utworzenie hostelu interwencyjnego dla osób homoseksualnych i transpłciowych, wprowadzenie dodatkowych zajęć w szkołach dot. edukacji seksualnej i programu szkoły wolnej od dyskryminacji oraz infolinii dla osób LGBT.