- Pan Bóg mówi: "ja nie chcę od ciebie postu, żebyś czynił uczynki polegające tylko na wyrzekaniu się pewnych potraw. Post dla mnie to >>wyrzeknij się grzechu<<, nie ubliżaj sąsiadowi, nie wygrażaj nikomu palcem, zerwij z nienawiścią". To jest prawdziwy post. Towarzyszą temu różne sprawy materialne, ale nie są one istotą same w sobie. Przemiana naszego życia, zerwanie z grzechami, nawrócenie się - to jest prawdziwy post - mówił na antenie Telewizji Republika ks. prałat Walenty Królak, proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie.
Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czasu przygotowania do świąt Wielkiej Nocy, pamiątki męczeńskiej śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
- Pierwsza rzecz, jaką mamy przeżywać w czasie Wielkiego Postu to męka Chrystusa. Widząc jego Krzyż, cierpienie, kontemplując to podczas Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, w jakimś sensie przygotowujemy się, że my w życiu także przeżywamy krzyż i w odpowiedzi na Jego mękę dla nas podejmujemy pewne umartwienia - powiedział ks. Walenty Królak, akcentując znaczenie modlitwy, postu i jałmużny.
- Wszystkie te trzy rzeczy razem wyrażają rzeczywistość postu. Pan Bóg mówi: "ja nie chcę od ciebie postu, żebyś czynił uczynki polegające tylko na wyrzekaniu się pewnych potraw. Post dla mnie to >>wyrzeknij się grzechu<<, nie ubliżaj sąsiadowi, nie wygrażaj nikomu palcem, zerwij z nienawiścią". To jest prawdziwy post. Towarzyszą temu różne sprawy materialne, ale nie są one istotą same w sobie. Przemiana naszego życia, zerwanie z grzechami, nawrócenie się - to jest prawdziwy post
- podkreślił proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie.
Zobacz całość rozmowy z ks. Walentym Królakiem w Telewizji Republika: