Przy prywatyzacji Ciechu doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników MSP, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze dla resortu. Chodzi o niesporządzenie rzetelnej wyceny akcji i poświadczenie nieprawdy w dokumentach - podała Prokuratura Krajowa.
W komunikacie PK poinformowano, że prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa, w związku ze zbyciem w maju 2014 roku akcji Ciechu na rzecz firmy KI Chemistry.
W toku śledztwa dotychczas ustalono, że przy prywatyzacji spółki Ciech S.A. doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze na rzecz Ministerstwa Skarbu Państwa. Polegało ono między innymi na niesporządzeniu rzetelnej wyceny wartości akcji, a także poświadczeniu nieprawdy w dokumentach. Stanowiły one podstawę do podjęcia przez Ministra Skarbu Państwa decyzji o sprzedaży akcji na rzecz spółki KI Chemistry
- zaznaczono.
Dziś CBA poinformowała, że sześć osób, w tym b. wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu. Według nieoficjalnych informacji PAP, straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł, a zatrzymany wiceminister to Paweł T., b. prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Wśród osób podejrzanych jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa: Paweł T. - Podsekretarz Stanu, Tomasz Z. - Zastępca Dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. - główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. – Radca Ministra w Departamencie Analiz.
Zatrzymanych zostało także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA: członek zarządu Konrad Z. i Zastępca Dyrektora Działu Doradztwa – Paweł L.