Więcej asystentów rodziny, usuwanie barier architektonicznych na osiedlach, organizowanie opieki wytchnieniowej dla rodzin osób z niepełnosprawnością – to punkty programu polityki społecznej Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, walczącej o prezydenturę we Wrocławiu.
Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia, posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka we wtorek na konferencji prasowej oceniła, że o ile bariery architektoniczne w miejscach publicznych i w centrum miasta są już usunięte, to nadszedł czas dopasowywania również osiedli do tych standardów.
„To osiedlowy punkt widzenia powinien wyznaczać obszary interwencji i kompensowania deficytów wśród mieszkańców. Dlatego pracownik socjalny będzie z działaczami osiedlowymi współpracował i z nimi ustalał strategię zadań do wykonania” - mówiła kandydatka.
Dodała, że jest gotowa na ogłoszenie konkursu „Dostępne osiedle”, co pozwoli na typowanie takich "dostępnych osiedli dla osób niepełnosprawnych jak również na lepsze wybory mieszkaniowe dla osób i rodzin, które potrzebują odpowiednich warunków do codziennego funkcjonowania".
Według kandydatki, w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie mają być pomocne specjalne programy.
„Chcę działań wieloaspektowych i interdyscyplinarnych. Wspólnie stworzymy nowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Chcę większej profilaktyki w tym obszarze zanim dojdzie do interwencji kryzysowej. Utworzymy nowe etaty asystentów rodziny" - zadeklarowała Stachowiak-Różecka.
Kandydatka zaproponowała większe dofinansowanie dla organizacji pozarządowych organizujących opiekę wytchnieniową dla opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnością.
„Opieka wytchnieniowa będzie służyć nie tylko najbiedniejszym. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi stworzymy Wrocławski Program Opieki Wytchnieniowej, opracujemy zasady i warunki finansowania” - zapowiedziała Stachowiak-Różecka.
Dla seniorów, obok powstających i działających dziennych domów opieki, kandydatka Zjednoczonej Prawicy proponuje też powstanie sieci osiedlowych centrów aktywności lokalnej i sugeruje, że szkoły mogą się stać miejscem spotkań seniorów z najmłodszymi. Postuluje też powołanie asystentów seniora, którzy obok wolontariuszy zajmowaliby się bardziej profesjonalną opieką nad osobami starszymi i nieporadnymi.
Kandydatka proponuje też budowę większej ilości łaźni miejskich i ogrzewalni, które służyłyby osobom bezdomnym i wykluczonym.