Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził na konferencji prasowej zadowolenie z drugiej już wizyty szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa w Polsce i spotkania z nim w formule dwustronnej, która - zaznaczył - "ma na celu podkreślenie relacji między naszymi państwami i dokonanie analizy, jak współpracę można rozwijać".
W czasie spotkania z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem poprosiłem go o przedstawienie informacji nt. spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem
- powiedział dzisiaj w Harmężach koło Oświęcimia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Wśród tematów poniedziałkowych rozmów Czaputowicz wymienił m.in. zaplanowane na ten rok spotkania bilateralne, w tym konsultacje międzyrządowe, które odbędą się na początku listopada w Warszawie. "Rozmawialiśmy też o sytuacji Polonii w Niemczech; zależałoby nam na wsparciu ze strony rządu niemieckiego, przede wszystkim w zakresie edukacji w języku polskim" - relacjonował.
Ministrowie poruszyli również problematykę międzynarodową i europejską, w tym Brexit, nową perspektywę finansową UE oraz kwestię przyszłości Unii, w którym to obszarze - jak powiedział minister - "współpraca między Polską a Niemcami jest możliwa i może być bardzo owocna".
Poprosiłem pana ministra o przedstawienie informacji ze spotkania pomiędzy kanclerz Angelą Merkel i panem Władimirem Putinem, przywódcą Rosji. (...) Uzyskałem odpowiedź, że dotyczyło ono całego szeregu problemów międzynarodowych
- mówił.
Czaputowicz zwrócił jednocześnie uwagę, że spotkanie odbyło się w miejscu, które jest "ważnym symbolem naszej trudnej polsko-niemieckiej historii", a zarazem "dowodem dojrzałości polsko-niemieckiego partnerstwa".
Męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego stało się częścią polskiej historii, polskiej tożsamości. Wybór tego miejsca, Harmęży, jako miejsca naszego spotkania traktujemy jako oddanie hołdu tej wielkiej postaci, a także jako wyraz szacunku dla wszystkich polskich ofiar niemieckich, nazistowskich zbrodni podczas drugiej wojny światowej
- mówił minister.
Jak podkreślił, Polska "przywiązuje dużą wagę do pamięci o ofiarach reżimu nazistowskiego".
Uważamy, że naszą powinnością jest przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom
- dodał Czaputowicz, wyrażając nadzieję na kontynuację współpracy pomiędzy Warszawą a Berlinem w obszarze upamiętniania ofiar zbrodni nazistowskich i zbrodni Holokaustu.