Na zajęciach ochotnicy zdobywają wiedzę oraz umiejętności z podstaw żołnierskiej służby. Szkolą się zgodnie z programem z przedmiotów wojskowych m.in.: regulaminów SZ RP, strzeleckiego, taktyki, ochrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, inżynieryjno-saperskiego czy też powszechnej obrony przeciwlotniczej. Codziennie mają czynności zgodnie z porządkiem dnia CSŁiI. Zajęcia ochotników realizowane są z wykorzystaniem infrastruktury szkoleniowej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki — podaje oficjalny portal zegrzyńskiego Centrum.
Żołnierze są skoszarowani w Ośrodku Szkolenia Podstawowego, podzieleni na drużyny, plutony i kompanie, które mają swoich dowódców. Wyzwaniem dla niektórych z nich jest dostosowanie się do dyscypliny wojskowej, umundurowania i wyposażenia, porannego wstawania, rozłąki z rodziną czy też zajęć często wymagających dużego wysiłku — czytamy.
Szkolenie w ramach programu Legii Akademickiej jest nadzwyczaj intensywne. Studenci w tygodniu od poniedziałku do piątku mają dziennie po 11 godzin lekcyjnych, a w soboty – 6 godzin. Realnie przekłada się to na to, że ich czas wypełniony jest od pobudki do capstrzyku. Należy zaznaczyć, że na realizację całego programu modułu podstawowego, podobnie jak i modułu podoficerskiego, jest 20 dni. Wymaga to od żołnierzy niemałego wysiłku, zważywszy że 90 proc. zajęć to szkolenie praktyczne. Do czasu szkolenia należy doliczyć także czas poświęcany na obsługę broni i sprzętu oraz treningów przygotowujących do złożenia przysięgi wojskowej. Niestety część tych ochotników nie podołała trudom żołnierskiego życia i zakończyła swoją przygodę z wojskiem przed ukończeniem szkolenia
— powiedział komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego mjr Marek Liszewski, cytowany przez oficjalny portal CSŁiI.
Szkolenie części praktycznej modułu podstawowego rozpoczęło się 1 lipca, a zakończy 22 lipca. W sobotę, 21 lipca br. ochotnicy w obecności najbliższych i przyjaciół złożą przysięgę na sztandar zegrzyńskiego Centrum — czytamy.