Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Instytucje uproszczą język urzędowy

Sześć kolejnych instytucji przystąpiło dziś do inicjatywy upraszczania języka urzędowego poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w komunikacie. Jak podano, w sumie Deklarację Prostego Języka podpisało 35 sygnatariuszy.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Aymanejed CC0

Według MFiPR Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Zdrowia, Główny Urząd Miar, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki i Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach to najnowsi członkowie inicjatywy.

Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia będą promowały ideę prostego języka i dążyły do tego, aby ich pracownicy doskonalili umiejętność stosowania prostego języku w komunikacji z obywatelami. Głównym celem tej inicjatywy jest upraszczanie komunikatów skierowanych do odbiorców. Deklaracja jest również próbą uwrażliwienia pracowników na potrzeby innych osób, bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia.

Inicjatorem powstania Deklaracji Prostego Języka było Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej). Pierwszy taki dokument został podpisany 3 października 2018 roku. Zdaniem resortu, założenia deklaracji wpisują się w program Dostępność Plus.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#urząd #język

redakcja