10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze. "Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów"

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów był najważniejszym punktem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Bukiet białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej złożył abp Wacław Depo wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

- Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów. Obroń Kościół na ziemi polskiej, aby miał odwagę głoszenia prawdy w porę i nie w porę

– mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo modlił się, aby Matka Boża zwyciężała w życiu naszych wspólnot, zwłaszcza gdy – jak mówił – "w naszym czasie na polskiej ziemi zagrożona jest źle pojęta i źle użyta wolność, godność kobiety i matki, godność i przyszłość dzieci".

Hołd z kwiatów w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP to zwyczaj praktykowany w Częstochowie od 2009 r., kiedy poświęcono nową figurę Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Dziesięć lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nich duchowni i wierni w tzw. procesji światła przeszli przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej.

Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup został wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż. Później białe kwiaty przed pomnikiem złożyli inni uczestnicy uroczystości.

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra przypomniał, że uroczystości NMP Niepokalanej na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem – od 10 lat 8 grudnia jest dniem łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

Składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak specyfiką Jasnej Góry jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.

Rzymski zwyczaj hołdu z kwiatów (omaggio floreale) zapoczątkował w 1938 r. papież Pius XI, który polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składa Matce Bożej wieniec z kwiatów.

Podczas niedzielnej uroczystości podkreślano również łączność z warszawskim kościołem pod wezwaniem Ducha Świętego, skąd co roku do Częstochowy wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza – najstarsza i najliczniejsza w Polsce, nazywana często królową pielgrzymek. W niedzielę warszawski kościół, gdzie przed laty zrodziła się inicjatywa modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, otrzymał tytuł Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

- Warszawski klasztor bardzo związany jest z Jasną Górą nie tylko jako miejsce, skąd wyrusza pielgrzymka piesza, ale również przez obecność Maryi w kopii cudownego obrazu w bocznej kaplicy, a także dlatego, że tam rozpoczęła się wielka modlitwa w obronie życia, a Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji znajduje się na Jasnej Górze

– wyjaśnił o. Marian Waligóra.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Częstochowa #Jasna Góra #abp Wacław Depo

redakcja