Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, zapowiadał, że ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego będzie analizowana w izbie wyższego polskiego parlamentu "bardzo wnikliwie". - Jest oczywiste, że większość w Senacie stosuje obstrukcję wobec ustawy o wyborach Prezydenta RP. Minęło 19 dni, a żadna Komisja Izby Wyższej o ustawie nie rozmawiała - tak "wnikliwość" prac izby ocenia senator Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości.
6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Jeszcze tego samego dnia ustawa trafiła do Senatu, który zgodnie z przepisami - ma maksymalnie 30 dni na zajęcie stanowiska w jej sprawie.
Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, zapowiedział, że ustawa będzie "wnikliwie analizowana". Wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości już wówczas uznało, że pod hasłem analizy kryje się obstrukcja parlamentarna i próba opóźnienia prac nad ważną dla wyborów ustawą.
Takie stanowisko wyraził również wczoraj senator PiS, Marek Pęk, przedstawiając, w jaki sposób Senat pracuje nad ustawą.
"Jest oczywiste, że większość w Senacie stosuje obstrukcję wobec ustawy o wyborach Prezydenta RP. Cała refleksja, o której mówi Marszałek Grodzki sprowadza się do opublikowania na stronie Senatu opinii. Minęło 19 dni, a żadna Komisja Izby Wyższej o ustawie nie rozmawiała. We wtorek zbiorą się w Senacie połączone Komisje, zapewne w mocno okrojonym składzie ze względu na koronawirus, potem posiedzenie plenarne i tak upłynie 30 dni, które Senat ma na rozpatrzenie ustawy..."
- napisał na Twitterze senator.
1/2 Jest oczywiste, że większość w @PolskiSenat stosuje obstrukcję wobec ustawy o wyborach Prezydenta RP. Cała refleksja, o której mówi Marszałek #Grodzki sprowadza się do opublikowania na stronie Senatu opinii. Minęło 19 dni, a żadna Komisja Izby Wyższej o ustawie nie rozmawiała
— Marek Pęk (@Marek_Pek) April 25, 2020
2/2 We wtorek zbiorą się w Senacie połączone Komisje, zapewne w mocno okrojonym składzie ze względu na #koronawirus potem posiedzenie plenarne i tak upłynie 30 dni, które Senat ma na rozpatrzenie ustawy....
— Marek Pęk (@Marek_Pek) April 25, 2020
W miniony piątek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza przesłała do Senatu odpowiedź na prośbę wyrażenia opinii ws. uchwalonej przez Sejm ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów prezydenckich zarządzonych w 2020 r.
"PKW nie jest uprawniona do oceny wprowadzanych przez ustawodawcę regulacji, lecz zobowiązana jest ustawowo do ich realizacji. Kwestie związane z ustaleniem sposobu przeprowadzenia wyborów są bowiem decyzjami o charakterze politycznym, a PKW z uwagi na charakter wykonywanych ustawowych zadań, nie może się wypowiadać w tego rodzaju sprawach. Decyzje polityczne w przedmiotowym zakresie należą do wyłącznej kompetencji ustawodawcy" - głosi opinia Komisji.