Marszałek Sejmu odpowiedział na pismo I prezes Sądu Najwyższego dotyczące wyboru członków do KRS. "Bardzo szeroko" ustosunkował się do jej wątpliwości - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sądu Andrzej Grzegrzółka. Dodał, że szefowa Kancelarii Sejmu udostępniła "wszystkie dokumenty", o które wystąpiła Małgorzata Gersdorf, pomimo wątpliwości, czy zastosowany przez nią tryb wniosku o dostęp do informacji publicznej, przysługuje I prezesowi SN.
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu zaznaczył, że marszałek Marek Kuchciński oraz Kancelaria Sejmu podchodzą do korespondencji z I Prezes SN Małgorzatą Gersdorf "z dużym szacunkiem, uwagą i w duchu współpracy".
- Jednocześnie należy zaznaczyć, że procedura wyboru sędziów-członków KRS była całkowicie zgodna z przepisami, a sam proces był w pełni odzwierciedleniem procedur opisanych w ustawie - podkreślił Grzegrzółka.
W poniedziałek Małgorzata Gersdorf zwróciła się do marszałka Sejmu z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dot. wskazywania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Gersdorf wnioskowała m.in. o udostępnienie w formie informacji publicznej dokumentów, na podstawie których dokonano wskazania kandydatów do KRS.
Jak zaznaczyła, zgodnie z ustawą o KRS, kandydatów do Rady może wskazywać wyłącznie klub poselski. Podkreśliła, że jak wynika z treści druku sejmowego, kandydaci do KRS zostali wskazani przez posłów Klubu Parlamentarnego PiS i posłów Klubu Poselskiego Kukiz'15.
Dodała, "że skoro przepisy ustawy o KRS, wymagają, aby wskazania kandydatów na członków Rady dokonywał klub poselski, to prima facie nie może tego dokonać ani koło poselskie ani klub parlamentarny". Zatem - zaznaczyła - pojawia się problem, czy klub parlamentarny PiS mógł dokonać skutecznego zgłoszenia dziewięciu kandydatów na sędziów KRS.
Dyrektor CIS poinformował, że dziś Kancelaria Sejmu udzieliła odpowiedzi Gersdorf. Otrzymała ona dwa pisma.
W pierwszym - jak mówił Grzegrzółka - marszałek Kuchciński "przedstawił informację dotyczącą stosowania przepisów regulujących działalność klubów poselskich".
- Bardzo szeroko ustosunkował się do podniesionych wątpliwości, których istota sprowadzała się do pytania: czy klub parlamentarny może korzystać z uprawnień przewidzianych w przepisach dla klubów poselskich? - zaznaczył.
- W korespondencji wskazano, że w istniejącej i stosowanej od wielu kadencji praktyce funkcjonowania Sejmu, kluby parlamentarne - w skład których wchodzi przynajmniej 15 posłów - korzystają z takich samym uprawnień, co kluby poselskie - podkreślił dyrektor CIS.
Jak dodał, przedstawiono też szereg przykładów funkcjonowania tego rozwiązania w pracach Izby.
Według Grzegrzółki, marszałek Sejmu zaznaczył również, "że zależy mu na jak najszybszym" zwołaniu posiedzenia KRS przez I prezes Sądu Najwyższego.
Grzegrzółka poinformował również, że szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska udostępniła "wszystkie dokumenty", o które wystąpiła I prezes SN.
- Uczyniono to mimo poważnych wątpliwości, czy zastosowany przez prof. Gersdorf tryb wniosku o dostęp do informacji publicznej, przysługuje I prezesowi SN - podkreślił.