NATO potrzebuje więcej sił wysokiej gotowości; rozmowy o inicjatywie 4x30 trwają, deklaracje nie zostały jeszcze złożone – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak.
Andrzejczak był gospodarzem konferencji Komitetu Wojskowego NATO, który obradował w Warszawie.
- Mieliśmy bardzo bogaty program, co pozwoliło szefom obrony wszystkich 29 państw członkowskich poruszyć wiele tematów i wyzwań, które przed nami stoją – powiedział przewodniczący KW NATO marszałek lotnictwa Sir Stuart Peach. Dodał, że wskazówki szefów obrony zostaną przekazane Radzie Północnoatlantyckiej – głównemu organowi decyzyjnemu – by ta uwzględniła je przygotowując spotkanie ministrów obrony w przyszłym tygodniu.
Nawiązując do inicjatywy 4x30 i ewentualnego polskiego wkładu Andrzejczak zastrzegł, że przedwczesne byłoby mówienie, jakie siły zostały wytypowane.
- Trzeba na to spojrzeć bardzo szeroko, nie tylko w domenie lądowej, ale również morskiej, powietrznej i cyber. To spotkanie było świetną szansą, by porównać różne punkty widzenia; każdy z krajów ma trochę inną perspektywę – powiedział.
- Żadne deklaracje nie zostały złożone, będziemy dalej rozmawiać, żeby te siły były dostępne jak najszybciej, w większej ilości i żeby łączyć nasze narodowe wysiłki i programy z tym, co dzieje się w ramach zmiany struktur natowskich, nie zapominając również o tym, że jest szereg inicjatyw europejskich – zaznaczył Andrzejczak.
Przyjęta na szczycie w Brukseli inicjatywa zwiększenia gotowości zakłada, że do 2020 r. Sojusz będzie dysponował 30 batalionami zmechanizowanymi, 30 eskadrami lotniczymi i 30 okrętami gotowymi do działania w ciągu 30 dni lub wcześniej.
Andrzejczak, nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości, zwrócił uwagę na znaczenie członkostwa Polski w NATO.
- Polska rozumie, czym jest niepodległość. (…) Bez wspólnego rozumienia, bez sojuszu budowanie bezpiecznego otoczenia nie jest możliwe – podkreślił.
Tematem pierwszej sesji sobotnich obrad były misje i operacje Sojuszu. Peach przyznał, że misja w Afganistanie stawia wyzwania, ale afgańskie siły bezpieczeństwa skutecznie uniemożliwiają talibom osiąganie ich celów strategicznych. Dodał, ze misja szkoleniowa w Iraku zatwierdzona na lipcowym szczycie w Brukseli ma być uzupełnieniem wysiłków koalicji antyterrorystycznej.
Pytany o perspektywy zwiększenia sojuszniczej obecności w Polsce, w tym o możliwe bazy amerykańskie, Peach podkreślił, że Sojusz jest obecny w Polsce, choćby przez centrum szkoleniowe w Bydgoszczy oraz stacjonujący obecnie w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności wielonarodowy batalion. "Zamierzamy utrzymywać siły i kontynuować ćwiczenia" – zapewnił.
Andrzejczak podkreślił, że sprawa wymaga najpierw decyzji politycznych.
- Prosimy o cierpliwość, byśmy mogli ustalenia polityczne przełożyć na język wojskowy – powiedział.
Szefowie obrony - sztabów generalnych i ich odpowiednicy – wybrali też nowego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), który obejmie urząd w 2019 r. Zostanie nim gen. broni Hans Werner Wiermann, obecnie stały przedstawiciel wojskowy Niemiec w Kwaterze Głównej NATO.
Poniżej można obejrzeć transmisję z konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego KW NATO i szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, która odbyła się dziś przed godz. 18.00.