W 12 z 82 lubuskich gmin i miast w wyborach na urząd wójta bądź burmistrza startuje po jednym kandydacie. W każdym z tych przypadków o reelekcję ubiegają się obecni włodarze lokalnych samorządów.
Jak powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, nie oznacza to, że głosowania w wyborach na wójtów i burmistrzów w tych samorządach nie będzie.
„W przypadku kiedy o urząd ubiega się jeden kandydat wyborcy na kartach do głosowania udzielają mu poparcia głosując na +tak+ lub +nie+. Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na +tak+ ze wszystkich głosów ważnych, zostanie wójtem lub burmistrzem. W innym przypadku o tym, kto zajmie ten urząd zadecyduje nowo wybrana rada danej gminy lub miasta” – wyjaśnił Blonkowski.
W woj. lubuskim po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza jest w następujących gminach: Strzelce Krajeńskie (burmistrz Mateusz Feder), Skwierzyna (burmistrz Lesław Hołownia), Deszczno (wójt Paweł Tymszan), Kłodawa (wójt Anna Mołodciak), Górzyca (wójt Robert Stolarski), Przytoczna (wójt Bartłomiej Kucharyk), Zbąszynek (burmistrz Wiesław Czyczerski), Czerwieńsk (burmistrz Piotr Iwanus), Tuplice (wójt Katarzyna Kromp), Gozdnica (burmistrz Krzysztof Jarosz), Iłowa (burmistrz Paweł Lichtański) i Bytom Odrzański (burmistrz Jacek Sauter).
W Lubuskiem jest także jedna gmina, gdzie wyborcy nie będą głosować na radnych – to Iłowa. Wynika to z tego, że w 15 jednomandatowych okręgach po jednym kandydacie na radnego miejskiego zgłosił jedynie komitet wyborczy urzędującego burmistrza Pawła Lichtańskiego (KWW Paweł Lichtański). Tym samy już teraz wiadomo, że osoby te zasiądą w nowej radzie, a sam burmistrz może być niemal pewny ponownego wyboru.
„W Iłowej mieszkańcy będą głosowali w wyborach do rady powiatu żagańskiego i sejmiku województwa, a także odbędzie się głosowanie dotyczące poparcia dla jedynego kandydata na burmistrza” – dodał Blonkowski.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października br. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.
W woj. lubuskim nie wszyscy obecni burmistrzowie postanowili ubiegać się o reelekcję. Ze startu wyborach na pełnione obecnie urzędy zrezygnowali np.: burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła czy burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch.