1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych przy każdej ze 160 warszawskich Tablic Pamięci projektu Karola Tchorka zostały zapalone znicze. W ten szczególny sposób Fundacja PGE Energia Ciepła, realizująca projekt „Tablice Pamięci” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i pod patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego oddała hołd poległym mieszkańcom Warszawy.
W ramach projektu „Tablice Pamięci” umieściliśmy dodatkową informację w języku polskim i angielskim w miejscach pamięci związanych z II Wojną Światową. W Dniu Wszystkich Świętych chcieliśmy oddać cześć poległym i zapalić dla nich znicz. Dlatego postawiliśmy znicze przy wszystkich tablicach warszawskich projektu Karola Tchorka
– powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła S.A.
W akcji udział wzięli również pracownicy PGE Energia Ciepła, którzy zapalali znicze przy Tablicach znajdujących się w okolicy ich zamieszkania. - W ten sposób każdy z naszych pracowników mógł wziąć osobisty udział w tym projekcie – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Projekt „Tablice Pamięci” związany jest z przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. To trójstronna inicjatywa społeczna i edukacyjna, spełniającą trzy podstawowe cele:
Projekt „Tablice Pamięci” jest realizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie tablice zostały zamontowane na blisko 160 warszawskich pomnikach autorstwa Karola Tchorka z 1949 r. W drugim etapie tablice trafią do miejsc pamięci w innych miastach Polski, w których PGE Energia Ciepła, właściciel Fundacji, posiada swoje oddziały i spółki zależne (m.in. w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Krakowie, Rybniku). Projektowi towarzyszyć będą debaty, konferencje, publikacje, a także inicjatywy w przestrzeni miejskiej i w mediach społecznościowych.
PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło w największych polskich miastach - Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, a także w Toruniu, Zielonej Górze i Siechnicach – w których posiada również sieci ciepłownicze. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku. PGE Energia Ciepła jest liderem linii biznesowej Ciepłownictwo, powstałej w ramach Strategii Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE.
PGE Energia Ciepła jest fundatorem Fundacji PGE Energia Ciepła. Misją Fundacji PGE Energia Ciepła jest wspieranie pozytywnych inicjatyw społecznych, społeczeństwa integracyjnego, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wziąć udział we wszystkich aspektach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Fundacja PGE Energia Ciepła uczy świadomego korzystania z zasobów energetycznych ziemi, wyzwala energię do poszukiwania i tworzenia rozwiązań dla lepszej jakości życia wszystkich ludzi, wspiera rozwój lokalny i solidaryzuje w działaniach na rzecz aktywności do życia obywatelskiego.