Dziś Parlament Europejski zajął się sprawą znanej z kontrowersyjnej działalności niemieckiej instytucji Jugendamtów - urzędów ds. dzieci i młodzieży. Chodziło konkretnie o działania urzędu w transgranicznych sporach rodzinnych. Nie brakowało na sali głosów krytyki wobec Jugendamtów, ale w obronie niemieckiej instytucji stanął nie kto inny, jak eurodeputowana Platformy Obywatelskiej, Julia Pitera.
Parlament Europejski debatował dzisiaj nad projektem rezolucji w sprawie roli Jugendamtu w transgranicznych sporach rodzinnych. Europosłowie wzywają w nim do zapewnienia dokładnych kontroli procedur i praktyk stosowanych w niemieckim systemie prawa rodzinnego. Powodem powstania rezolucji były liczne skargi dotyczące dyskryminowania przez te urzędy rodziców niebędących obywatelami niemieckimi.
- Wielu moich rodaków mieszka z rodzinami w Niemczech i wielokrotnie słyszymy skargi zrozpaczonych rodziców, którym Jugendamt odebrał dzieci, zakazując spotkań z rodzicami, nawet zakazując porozumiewać się w języku polskim. (…)Spory z Jugendamtami trwają latami
- argumentowała podczas debaty eurodeputowana PiS, Urszula Krupa. Był to jeden z wielu głosów krytyki wobec niemieckiego Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży.
W roli obrończyni kontrowersyjnej niemieckiej instytucji postanowiła wystąpić europosłanka Platformy Obywatelskiej, Julia Pitera.
Tak Julia Pitera z PO dzisiaj (15.11.2018) broniła niemieckie jugendamty mówiąc, że skargi to histeria. Nie do wiary ?
— PolskaSuwerenna ??? (@Suwerenna1) 15 listopada 2018
Źródło https://t.co/27b769BzbA pic.twitter.com/EsGLEMcTw8
Częśc 2
— PolskaSuwerenna ??? (@Suwerenna1) 15 listopada 2018
Tak Julia Pitera z PO dzisiaj (15.11.2018) broniła niemieckie jugendamty
Nie do wiary ?
Źródło https://t.co/27b769BzbA pic.twitter.com/1BIMkZY0e2
To ciąg dalszy kampanii obrony Jugendamtów przez Piterę. Kilka miesięcy temu, gdy powstawał projekt rezolucji PE, mający "poskromić" niemieckie urzędy, eurodeputowana PO złożyła poprawki, które zakładały m.in. wykreślenie z projektu rezolucji zapisu, w którym Europarlament „wzywa Komisję Europejską do zapewnienia dokładnych kontroli procedur i praktyk stosowanych przez Niemiecki Urząd ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) pod kątem ich niedyskryminacyjnego charakteru w zakresie sporów dotyczących rodzin międzynarodowych”.