Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Sędzia TK Krystyna Pawłowicz w uzasadnieniu: premier wydając polecenia na podstawie przepisów "antycovidowych" miał prawo uważać, że ich zakres obejmuje organizację wyborów • • • TK: zastosowanie przepisów "antycovidowych" do przygotowania wyborów w stanie epidemii - zgodne z konstytucją • • •

Emerytura honorowa dla stulatków. Przeważają kobiety

W Łódzkiem jest ponad 220 osób, które ukończyły 100 lat i pobierają comiesięczne świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała rzeczniczka ZUS w Łodzi. W gronie stulatków przeważają kobiety – jest ich 194, natomiast mężczyzn jedynie 30. Przyznawane z urzędu świadczenie honorowe to specjalny dodatek, który jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie.

Seniorzy
Pixabay - Pixabay

Jak przekazała rzeczniczka łódzkiego ZUS Monika Kiełczyńska, wśród osób, które skończyły 100 lat w Łódzkiem i mają prawo do dodatkowej honorowej emerytury przeważają kobiety – jest ich 194, mężczyzn natomiast 30. Najstarsza kobieta i najstarszy mężczyzna, pobierający świadczenia z ZUS w województwie łódzkim, pochodzą z terenu działania I oddziału ZUS w Łodzi. Kobieta ma 107 lat i 4 miesiące, a mężczyzna 105 lat i 3 miesiące.

W sumie na terenie działania I oddziału w Łodzi mamy 126 osób pobierających świadczenie honorowe, w tym 110 kobiet i 16 mężczyzn. Na terenie II oddziału ZUS w Łodzi mamy w sumie 70 stulatków, w tym 60 kobiet i 10 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 105 lat i 9 miesięcy, a najstarszy mężczyzna 102 lata i 1 miesiąc. Z kolei na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, mamy 28 osób, które skończyły 100 lat, w tym 24 kobiety i 4 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 107 lat i 1 miesiąc, a najstarszy mężczyzna 103 lata i 3 miesiące

– dodała rzeczniczka.

Emerytura honorowa dla stulatków

Wysokość dodatkowej honorowej emerytury jest różna. Zależy od tzw. kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

Dla osób, które setne urodziny obchodziły po 29 lutego br. świadczenie honorowe wynosi 6246,13 zł. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 5,5 tys. zł brutto, a w 2022 r. ok. 4,9 tys. zł brutto.

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r., dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5540,25 zł brutto.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu, wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą, począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia

 Źródło: niezalezna.pl

 

#emerytura honorowa #stulatków

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo