Efekty szczytu UE są dobre i korzystne dla Polski, dziś największym wyzwaniem jest to, abyśmy potrafili zainwestować pieniądze z UE - mówiła podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała tez, że "powstanie lista konkretnych projektów, inwestycji, które będą finansowane m.in. z funduszu odbudowy".
„Przełamaliśmy różne kryzysy. (…) Dziś wszyscy potrzebowali szybko tych konkluzji, by szybko wejść znowu na ścieżkę wzrostu”
- oświadczyła Emilewicz na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Wicepremier @JEmilewicz w #KPRM: Przełamaliśmy różne kryzysy, które nam groziły. Dzięki temu szybko możemy wejść na ścieżkę wzrostu. Te środki, których polska gospodarka potrzebuje będą przekazywane w formie dotacji oraz uprzywilejowanych pożyczek. pic.twitter.com/UcDbKjSNp2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 21, 2020
Jak dodała, wynegocjowany na szczycie kontrakt dla Europy jest „bardzo dobry i niezwykle korzystny dla Polski”. To ponad 160 mld euro - stwierdziła Emilewicz, zaznaczając, że większość z nich, 125 mld euro - to dotacje, czyli te środki, których gospodarka potrzebuje najbardziej.
Wicepremier @JEmilewicz w #KPRM: Polska jest wielkim beneficjentem dzisiejszych negocjacji. Dzisiaj naszym największym zadaniem i wyzwaniem jest to, byśmy te środki potrafili bardzo dobrze zainwestować. Przed nami spotkania międzyresortowe, byśmy mogli je dobrze dystrybuować.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 21, 2020
Emilewicz przyznała, że „za sprawą oszczędnych państw” Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został ograniczony o 22 proc. względem pozycji wyjścia. Ale - jak stwierdziła - dla Polski zostanie ograniczony o 3 proc., czyli „Polska jest wielkim beneficjentem”.
"W naszej propozycji dystrybucji środków, zwłaszcza z funduszu odbudowy, znajdzie się lista projektów indykatywnych, wskazanych, nazwanych z imienia i nazwiska, w które chcielibyśmy inwestować w najbliższych latach i o których wiemy, że przyniosą konkretne efekty"
- powiedziała wicepremier.
Emilewicz poinformowała, że środki te zostaną przeznaczone zarówno na infrastrukturę kolejową i drogową, ale nie będą to tylko duże projekty, lecz również te mniejsze, bardziej lokalne w mniejszych ośrodkach.
"To są również środki na transformację energetyczną.(...) To wreszcie środki na modernizację na unowocześnienie polskich miast, aby stały się miastami inteligentnymi, przyjaznymi”
- dodała.
Wicepremier @JEmilewicz w #KPRM: Polska tworzy wspólnotę UE na równych prawach, nasze członkostwo jest niezwykle istotnym elementem w rozwoju Europy. Ten efekt negocjacyjny pokazuje, że jesteśmy tymi, którzy kształtują przyszłość kierunku, w którym będzie rozwijać się Europa .
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 21, 2020