Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jak dobrze przeżyć ją w dobie epidemii?

20 lat temu, w roku 2000, papież Jan Paweł II ustanowił pierwszą niedzielę po Wielkanocy Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Tegoroczne świętowanie z uwagi na epidemię koronawirusa będzie znacznie różniło się od dotychczasowych obchodów. Jak należycie przeżyć Niedzielę Miłosierdzia w kościele domowym, wśród najbliższych? Duchowni mają kilka propozycji.

Msza św. w Brzegach celebrowana przez papieża Franciszka; zdjęcie ilustracyjne
Msza św. w Brzegach celebrowana przez papieża Franciszka; zdjęcie ilustracyjne
By Kancelaria Premiera - https://www.flickr.com/photos/53180277@N06/28564602182/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50423177

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej w czasie objawień: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników".

W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II ustanowił to święto dla całego Kościoła, mówiąc, że II Niedziela Wielkanocna od tej pory nazywać się będzie „Niedzielą Miłosierdzia Bożego”.

Trudny czas epidemii sprawił, że tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego przybiorą nieco inny wymiar niż dotychczas. 

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że w dobie pandemii św. Jan Paweł II uczy nas całkowitego zawierzenia Bogu, który jest miłosierdziem i przywołuje jego słowa, by "miłosierdzie przybrało konkretny kształt stawania się bliźnim dla najbardziej potrzebujących braci".

Hierarcha zaznaczył, że "ten czas powinien być dla wszystkich inspiracją, bo pokazuje nam, jak wiele dobra tkwi w ludziach".

Główne obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego będą odbywać się w sanktuarium na krakowskich Łagiewnikach pod hasłem "Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”.

Rzecznik Sanktuarium, Małgorzata Pabis, zachęca do tego, by znakiem duchowej łączności dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Łagiewnik, był obrazek z tekstem Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Nawiązując do tegorocznego hasła Niedzieli Miłosierdzia "Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka", rzecznik Sanktuarium podkreśliła, że zostały one zaczerpnięte z Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

- Ta modlitwa jest odmawiana w Bazylice Bożego Miłosierdzia na każdej mszy świętej, a w czasie pandemii także podczas Godziny Miłosierdzia

 - dodała.

 W niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 transmitowana będzie msza święta z Kaplicy Klasztornej, natomiast o godz. 10.00 w TVP1 i TVP POLONIA msza święta z Bazyliki pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. O godz. 15 transmisję Godziny Miłosierdzia będzie można obejrzeć w TV Trwam. Ponadto wszystkie msze i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Miłosierdzie na stronie milosierdzie.pl. Msze święte z Kaplicy Klasztornej będą transmitowane na stronie www.faustyna.pl.

Rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca, by o godz. 15.00 odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych, ich rodziny, a także za tych, którzy walczą z wirusem.

- W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania do Miłosierdzia Bożego oraz zdjęcia obrazów Jezusa Miłosiernego, które mamy w domach z hasztagiem #Miłosierdzie

– podkreślił.

Ks. Rytel-Andrianik zaprosił też, by przy okazji Święta Miłosierdzia, sięgnąć do „Dzienniczka” św. siostry Faustyny.

- Tej prostej i pokornej siostrze zakonnej objawił się Jezus z przesłaniem miłosierdzia dla całego świata. W "Dzienniczku" odnajdujemy słowa nadziei nawet dla największych grzeszników i osób życiowo pogubionych. To przesłanie jest aktualne na dzisiejsze czasy. Wielkim propagatorem Miłosierdzia Bożego był św. Jan Paweł II, to dzięki niemu postać św. siostry Faustyny i Koronka do Miłosierdzia Bożego są znane na całym świecie

– powiedział.

Do modlitwy, a także do wypełnienia uczynku miłosierdzia zachęcają również duchowni z Archidiecezji Poznańskiej, prowadzący profil "Święta w domu".

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, papież Franciszek nawiedzi rzymski kościół Santo Spirito in Sassia. Ojciec Święty będzie modlił się o miłosierdzi dla świata dotkniętego pandemią. 

- Ta wizyta nie dziwi, bo od samego początku Franciszek realizuje swój pontyfikat, jako wielki program miłosierdzia

- powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Józef Bart pochodzący z Archidiecezji Katowickiej.

Zdaniem duchownego, ta wizyta papieża będzie miała "wielki oddźwięk na całym świecie".
 

 



Źródło: niezalezna.pl, episkopat.pl, KAI

#Niedziela Miłosierdzia Bożego #Niedziela Miłosierdzia

redakcja