Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dziś Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. W tym roku ma ono w Polsce wyjątkowy wymiar

Dziś Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. W Polsce główne uroczystości odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to również święto patronalne Caritas - w kościołach zbierane będą ofiary na rzecz jej podopiecznych.

Sanktuarium w Łagiewnikach
Sanktuarium w Łagiewnikach
By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44832044

Jak poinformowało biuro prasowe KEP, tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się pod hasłem "Miłosierdzie źródłem wolności”.

Z soboty na niedzielę odbyło się całonocne czuwanie, które rozpoczęło się o godz. 21 Drogą Miłosierdzia "Krzyż niosący nadzieję". Po godz. 22 zebrani modlili się pierwszymi Nieszporami Niedzieli Miłosierdzia. Następnie odbyła się celebracja: „Dla ciebie błogosławię krajowi całemu”, po której Eucharystii o północy będzie przewodniczył bp Jan Zając. Po godzinie 2 zebrani modlili się różańcem w intencji ojczyzny i odmówili modlitwę o owocne przeżycie Niedzieli Miłosierdzia.

Dziś mszy św. o godz. 8 w bazylice przewodniczy bp Jan Szkodoń, o godz. 16, przy ołtarzu polowym – bp Damian Muskus, a o godz. 18 w bazylice – kard. Stanisław Dziwisz. Centralnym punktem obchodów będzie msza św. polowa o godz. 10 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego transmitowana przez TVP 1.

Na warszawskiej Woli przy figurze Jezusa Miłosiernego, uroczystej mszy św. o godz. 15 przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi okolicznościową homilię.

Uroczystości poświęcone Miłosierdziu Bożemu będą w tym dniu odbywać się w kościołach na terenie całej Polski.

Jak przypomina biuro prasowe KEP, Niedziela Miłosierdzia Bożego jest również świętem patronalnym Caritas. Z tej okazji w diecezjach i parafiach organizowane są spotkania parafialnych zespołów Caritas, szkolnych kół Caritas oraz pracowników i podopiecznych Caritas. Tego dnia do puszek zbierane będą ofiary na rzecz potrzebujących.

Z okazji Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę, Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania na każdy dzień. Zwieńczeniem Tygodnia będzie XV Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w sobotę, 14 kwietnia. Mszy św. będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka.

Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała s. Faustyna Kowalska w swoim "Dzienniczku". Jezus powiedział do niej: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. (...) Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”.

Niedzielę Miłosierdzia Bożego do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji krakowskiej wpisał w 1985 r. kard. Franciszek Macharski. Następnie zrobili to niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Święto Miłosierdzia Bożego #Niedziela Miłosierdzia #Boże Miłosierdzie #Caritas

redakcja